wnętrza, aranżacje, mieszkanie, dekoracje

Jak szybko i prawie za darmo zmienić wystrój wnętrza?

Budownictwo Poradnik

Zmiana wystroju wnętrza nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami i remontem. Często wystarczy tylko kilkadziesiąt albo kilkanaście złotych, żeby całkowicie odmienić aranżację. Niektóre z prezentowanych sposobów zresztą wcale nie wymagają nakładu finansowego, a ich efekt ma również wydźwięk praktyczny, a nie wyłącznie estetyczny.

Jak szybko i prawie za darmo zmienić wystrój wnętrza?

1. Zdejmij firanki, zwłaszcza zimą. Nawet najcieńsze firanki zabierają sporo światła słonecznego. Nawet jeśli masz dużo szczęścia i okna z południową wystawą, to wyraźnie zobaczysz różnicę. Latem, jeśli nie masz rolet lub żaluzji, ten pomysł nie jest dobry, bo pomieszczenie nagrzeje się jeszcze szybciej, ale zimą każdy promień słońca jest na wagę złota. Poza tym unikniesz zasłaniania termostatów i grzejników, co także jest korzystne.

2. Zastąp klasyczne serwety jednorazowymi. Papierowe obrusy i bieżniki, które można kupić za kilka do dwudziestu kilku złotych w każdym hipermarkecie, nie wyglądają gorzej od tych tkaninowych. Ich zakup nie obciąża domowego budżetu, a efekt estetyczny jest zupełną nowością, bo możesz w dowolnej chwili zmienić dominantę kolorystyczną lub charakter wystroju. Nie bój się również stosować tego rodzaju rozwiązań na przykład do dekoracji świątecznego stołu – jednorazowe obrusy wyglądają naprawdę dobrze, a przy okazji nie każą martwić się plamami.

3. Postaw w widocznym miejscu rośliny. Są takie gatunki roślin, które dobrze czują się w każdym wnętrzu. Dobrym patentem jest zakup dwóch zielistek (tak naprawdę możesz kupić jedną, bo można je z łatwością rozmnożyć). Nawet w całkowicie ciemnej łazience każda z nich może spędzić dwa tygodnie bez jakiegokolwiek uszczerbku na estetyce. Po tym okresie po prostu zamieniasz je miejscami i w ten prosty sposób nawet najtrudniejszą do obstawienia roślinami łazienkę masz zagospodarowaną. W pozostałych pomieszczeniach sprawa jest dużo łatwiejsza. Oczywiście musisz wiedzieć to i owo, żeby dobrze dobrać rośliny, ale zawsze można zdecydować się na zakup nieszczególnie wymagających gatunków.

4. Usuń dekoracje. Ten punkt jest tak oczywisty, że nie każdy o nim myśli. Jeśli usuniesz z widoku wszystkie lub przynajmniej większość bibelotów, pomieszczenie od razu stanie się bardziej przestronne, wizualnie czystsze i bardziej zadbane. Nie chodzi oczywiście o to, by doprowadzić je do sterylnej czystości, ale dzięki temu, że „wystawka” będzie regularnie zmieniana, zawsze będzie w aranżacji coś nowego i innego od poprzednich dekoracji.

5. Dodaj elementy dekoracyjne na meble. To już bardziej radykalna zmiana, bo wymaga wprowadzenia modyfikacji w wyglądzie mebli. Za pomocą papierowych serwetek, wikolu i żelazka można nanieść na fronty decoupage’owe dekoracje. To bardzo prosty i szybki sposób, jednak należy pamiętać, że czasem zmiany te są nieodwracalne (wprawdzie dekoracje można zerwać, ale front może być uszkodzony). Poza tym możesz zdecydować się także na wymianę uchwytów od szafek – zwykle nie są one przesadnie drogie, a bardzo wyraźnie odmieniają estetykę wnętrza.

6. Wyłącz telewizor. Telewizor rzadko jest traktowany jako element wystroju wnętrza. Tymczasem cały czas włączony może być pod pewnymi względami traktowany niemal jak obraz. To trik z pogranicza aranżacji i psychologii – poniekąd wyłączając telewizor, nie tylko zmieniasz wygląd (wszak blask ekranu to również forma oświetlenia), ale przede wszystkim kierujesz uwagę na zupełnie inne elementy wystroju, przez co przykładasz do nich znacznie większą wagę.

7. Uporządkuj kable. W wielu wnętrzach największym problemem są nieuporządkowane kable i przewody. Oczywiście – niektóre z nich są podłączane jedynie na jakiś czas, ale dziś nie ma żadnego problemu z zakupem korytek montażowych czy specjalnych organizerów na kable. Tam, gdzie to możliwe, można też zamontować dodatkowe gniazdka elektryczne chowane w blacie albo zastosować inny trik mający na celu jak najlepsze ukrycie kabli. To ważne, bo choć nie zajmują one wiele miejsca, swoim nieładem bardzo skutecznie psują estetykę aranżacji.

8. Zorganizuj przestrzeń użytkową. To jakby rozwinięcie idei porządkowania przewodów. Ile masz rzeczy, dla których nie możesz znaleźć stałego miejsca? Telefon, pilot od telewizora, w łazience suszarka do włosów a w kuchni ulubiony nóż, który nagle nie mieści się w szufladzie.

Takich drobiazgów w każdym domu jest mnóstwo i trzeba je pochować lub jakoś zorganizować, żeby dało się dostrzec urok aranżacji. W każdym sklepie można znaleźć uchwyty, stojaki czy pojemniki różnego rodzaju. Wystarczy, że dobierzesz taki, który pasuje do estetyki wnętrza i problem rozwiąże się sam.

Osiem tanich lub wręcz darmowych sposobów, które można z powodzeniem wdrożyć bez pomocy aranżera wnętrz, armii projektantów, którzy biorą za swoje usługi solidne honorarium. A wszystko to raptem w kilka czy kilkanaście minut. I choć pewnie o wielu z tych pomysłów myślałaś już wcześniej, zapewne odrzuciłaś jako zbyt proste, żeby cokolwiek dały. Nie. Sprawdź i przekonaj się, że czasem naprawdę nie trzeba wiele, żeby poprawić wygląd pomieszczenia.

Artykuł powstał Dzięki portalowi Aranżacja wnętrz

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments