Prowadzenie działalności rolniczej to nie tylko zyski, ale także czasem i straty oraz konieczność inwestowania w rozwój gospodarstwa. Bardzo często rozwój gospodarstwa wymaga powiększanie powierzchni gruntów rolnych. Skąd wziąć na nie środki? Czy można za niego kupić także już istniejące gospodarstwo?
Kredyt rolniczy na zakup gospodarstwa
Kredyt z banku
Znalezienie banku, który zechce udzielić rolnikowi kredytu na zakup gospodarstwa tylko pozornie jest łatwe. Większość banków dość niechętnie udziela kredytów gotówkowych rolnikom. Zakup gospodarstwa rolnego za kredyt gotówkowy jest jednak mało opłacalny. Za gospodarstwo trzeba wyłożyć sporą sumę pieniędzy. W sytuacji, gdy rolnik nie dysponuje środkami własnymi musi ubiegać się o wysoką sumę kredytu. Oznacza to dla niego wysokie koszty związane ze spłatą kredytu i koniecznością zgromadzenia mnóstwa dokumentów. Są jednak i takie banki, które przygotowały specjalną ofertę kredytową dla rolników. W tych bankach najłatwiej jest uzyskać kredyt rolniczy na zakup gospodarstwa. Jeszcze inna możliwość to zwrócenie się z wnioskiem o przyznanie kredyty do banku, który ma podpisaną umowę z Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tych bankach rolnicy mogą liczyć na specjalny kredyt z dopłatą do oprocentowania lub częściową spłatą kredytu. W przypadku tych preferencyjnych kredytów okres spłaty wynosi nawet 30 lat. System spłat rat kredytu jest stosunkowo elastyczny. Można nim sfinansować nie tylko zakup gospodarstwa. Środki z tego kredytu można przeznaczyć także na dokupienie użytków rolnych, kupno nowych lub używanych maszyn rolniczych, modernizację już istniejących budynków gospodarczych lub budowę nowych. Specjalną ofertę kredytów dla rolników mają zawsze także banki spółdzielcze. To do tych banków swojej kroki powinny w pierwszej kolejności kierować osoby, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu rolniczego na zakup gospodarstwa. W ofercie banków spółdzielczych można znaleźć nie tylko kredyty obrotowe przeznaczone na sfinansowanie bieżącej działalności rolniczej, ale także gotówkowe, inwestycyjne i hipoteczne.
Czy potrzebny jest wkład własny?
Banki, które oferują kredyt na zakup zabudowanych nieruchomości rolnych, budowę, modernizację lub remont istniejących budynków gospodarczych z reguły wymagają, aby przyszły kredytobiorca posiadał wkład własny. Wysokość tego wkładu w większości banków wynosi 10 procent planowanej przez rolnika inwestycji. Maksymalna kwota kredytu może wynieść 5 milionów złotych. Banki są dość elastyczne, nie tylko oferują możliwość rozłożenia spłaty kredytu na okres 30 lat, ale są nawet w stanie odroczyć jego spłatę na okres 24 miesięcy. Są elastyczne także, gdy w grę wchodzi ustalenie harmonogramu spłat rat kredytu.
Oferta poszczególnych banków, które oferują kredyty dla rolnictwa może mocno się od siebie różnić. Warto więc poznać ofertę przynajmniej kilku z nich, aby znaleźć najlepszą ofertę kredytowania. Typowy kredyt rolniczy oferowany w niektórych bankach jest ofertą najbardziej korzystną dla tych, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo lub planują jego zakup.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez akademiarolnika.pl – blog specjalizujący się w tematyce finansów rolniczych.