Kwas hialuronowy czy botoks? Co lepsze na zmarszczki?

Kwas hialuronowy czy botoks? Co lepsze na zmarszczki?

Poradnik

Walka ze zmarszczkami nie musi być skazana na przegraną. Wystarczy wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej!

 

Nowoczesne zabiegi dostępne w gabinetach medycyny estetycznej pozwalają na uzyskanie wspaniałych efektów bez ryzyka poważnych skutków ubocznych. Właśnie dlatego medycyna estetyczna jest obecnie tak popularna i chętnie wybierana przez kobiety w różnych przedziałach wiekowych.

Wśród najczęściej prowadzonych zabiegów znajdują się wówczas te skoncentrowane na usuwaniu zmarszczek. W tym przypadku stosuje się dwa popularne preparaty – botoks oraz kwas hialuronowy. Co lepiej sprawdzi się na oznaki starzenia?

Botoks – najlepszy na zmarszczki mimiczne

Botox czy też botoks to nazwa handlowa toksyny botulinowej typu A, która wytwarzana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. Jest to silna toksyna, która atakuje układ nerwowy, ale w niewielkich dawkach ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest w różnych dziedzinach medycyny, między innymi przy leczeniu przykurczy mięśni czy migrenowych bólów głowy.

Toksyna botulinowa również ma zastosowanie w medycynie estetycznej. Używana jest głównie do likwidowania zmarszczek mimicznych, czyli tych, które powstają wskutek działania mięśni.

Takie zastosowanie botoksu wynika z jego specyfiki działania. Toksyna powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniem, a tym samym daje efekt wygładzenia, uspokojenia mięśnia i likwidacji zmarszczki mimicznej.

Zastosowanie botoksu:

 • pionowe zmarszczki czoła
 • poziome linie czoła
 • zmarszczki wokół oczu – na dolnej powiece, „kurze łapki”
 • zmarszczki u nasady nosa
 • fałdy nosowo-wargowe
 • zmarszczki wokół ust
 • zmarszczki brody i szyi

Warto przy tym wskazać, że botoks nie jest rekomendowany jako samodzielnie stosowana substancja wtedy, gdy zmarszczkom towarzyszy zwiotczenie skóry. W takiej sytuacji najlepiej połączyć zabieg z kwasem hialuronowym.

Działanie toksyny botulinowej widoczne jest po około 7-14 dniach, ale pierwsze zmiany można zauważyć już po 3-4 dniach od jego wstrzyknięcia w zmarszczkę. Efekt utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg medycyny estetycznej tego rodzaju może być wykonany kolejny raz.

Kwas hialuronowy – najlepszy do wypełnień

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w organizmie człowieka związkiem, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za wiązanie wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody!

Dzięki kwasowi hialuronowemu, który umiejscowiony jest głównie w skórze, może zachować ona swoją naturalną jędrność i nawilżenie. Niestety, wraz z postępem wieku ilość związku z skórze maleje, dlatego dochodzi do utraty wody w skórze i powstawania zmarszczek.

Medycyna estetyczna wykorzystuje syntetyczny kwas hialuronowy, który produkowany jest w różnych wariantach jako mniej lub bardziej usieciowany. Jako że jest to substancja biozgodna, zabiegi z jego wykorzystaniem są również bardzo bezpieczne – bezpieczniejsze także od botoksu.

Kwas hialuronowy najlepiej sprawdza się do wypełnień, czyli pozwala na nadanie skórze prawidłowej objętości, na wypełnienie zmarszczek oraz bruzd, a także na poprawę owalu twarzy. W przeciwieństwie do botoksu używany jest on głównie na tak zwane zmarszczki statyczne.

Zastosowanie kwasu hialuronowego:

 • zmarszczki wokół oczu
 • zmarszczki wokół ust
 • bruzdy nosowo-wargowe
 • korekta owalu twarzy
 • powiększanie i modelowanie ust
 • poprawa nawilżenia i elastyczności skóry

Najczęściej kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze przez okres od 6 do 9 miesięcy, zatem dłużej niż w przypadku botoksu. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to okres dość indywidualny, zależny od predyspozycji i trybu życia. Po tym czasie zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego może być wykonany ponownie.

Zatem kwas hialuronowy oraz botoks to dwa skuteczne środki na zmarszczki, które mają jednak inne zastosowanie – medycyna estetyczna może dzięki nim poradzić sobie z różnymi oznakami starzenia się skóry.

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej Ursynów z Warszawy – ursynow-ame.pl.

 

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments