Zakaz handlu w niedzielę? Centra Handlowe nie pozostają bierne i mają już wyjście z sytuacji!

Gospodarka

Centra handlowe i duże galerie postanowiły znaleźć rozwiązanie i stanąć przeciw kłopotliwej ustawie, która zakazuje im funkcjonowania w niedzielę. Uszykowały kolosalne zmiany dla swoich klientów!

Duże galerie postanowiły znaleźć rozwiązanie i stanąć przeciw kłopotliwej ustawie, która zakazuje im funkcjonowania w niedziele. Uszykowały kolosalne zmiany dla swoich klientów!

Tylko naiwni myśleli, że galerie handlowe pozostaną bierne w kwestii wchodzącej w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Rewolucje zbliżają się nieubłaganie i lada moment wejdą w życie nowe przepisy, które zezwalają na handel jedynie w dwie niedziele każdego miesiąca, a mowa tu o pierwszej i ostatniej.

Dotarliśmy do informacji, że większość centrów handlowych postanowiła wyjść na przeciw nowym przepisom i ustalić nowe godziny otwarcia dla pozostałych dni tygodnia. Tak więc, duża część galerii handlowych w Polsce będzie niedługo otwarta zdecydowanie dłużej w piątki oraz soboty, a w niektórych zrobimy zakupy nawet w zakazaną niedzielę! Albowiem w nowej ustawie zapisano tyle wyjątków, że każdy zarządca galerii lub nieruchomości handlowej może wyszukać sposób, aby wynagrodzić sobie straty będące skutkiem niedzielnego zakazu.

Dłuższe godziny otwarcia

Ponoć z tej opcji skorzystają praktycznie wszystkie warszawskie galerie handlowe oraz wrocławska Wroclaviia. Jak możemy doczytać na niektórych portalach wchodzi w grę otwarcie obiektów do godziny 23:00. Oznacza to, że będą o godzinę, albo nawet o dwie godziny dłużej otwarte. Już mówi się o tym, że centra handlowe w naszych czasach spełniają rolę nie tylko handlową, ale również społeczną, są miejscem spotkań na lunch, w kinach, na zwykłą kawę, czy choćby w klubach fitness.

W tych wypadkach zakaz już nie obowiązuje i tak jak dotychczas w święta tak i teraz w niedziele te miejsca mogą być otwarte i spokojnie funkcjonować. Okazuje się, że pomimo zakazu będziemy mogli odwiedzać galerie w niedzielę i dalej korzystać z ulubionej siłowni, czy zjeść niedzielny obiad.

Do grona wydłużających otwarcie w soboty dołączy również Manufaktura w Łodzi, która wydłuży czas w ten dzień o pół godziny. Do tej pory obiekt otwarty był w godzinach 9:00-22:00, od marca będzie czynny w soboty do 22:30. Rzecznik prasowy Manufaktury, pani Agnieszka Danowska, poinformowała na jednym z portali, że w niehandlowe niedziele nadal pozostaną otwarte restauracje oraz kawiarnie będące częścią rynku znajdującego się w Manufakturze. Obiekt został tak zaprojektowany i podzielony, że będzie możliwe odwiedzania nawet strefy food court znajdującej się wewnątrz galerii, gdyż zostanie ona wydzielona i otwarta z wejściem od strony rynku.

Adaptacja sklepów

Supermarkety, nawet te znajdujące się w centrach handlowych, również postanowiły powalczyć o klienta i wydłużyć czas otwarcia. Mogą się tego spodziewać klienci Galerii Przymorze w Gdańsku, w której hipermarket E.Leclerc pozostanie otwarty do 22:00 we wszystkie soboty przed niehandlowymi niedzielami, a nie tak jak do tej pory do 21:30. Nie udało nam się dowiedzieć jednak, czy dotyczy to tylko tego jednego sklepu, czy wszystkich sklepów znajdujących się w obiekcie.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w Galerii Północnej znajdującej się w Warszawie. Nic nie wskazuje na to, żeby miała wydłużać godziny otwarcia (obecnie można dokonywać w niej zakupów do 22:00). Wiemy jednak, że znajdujący się w niej Carrefour pozostanie otwarty dla swoich klientów dłużej, w piątki nawet do północy! Dyrektor obiektu poinformowała również, że oczekuje jeszcze na deklarację kilku najemców, m.in. Żabki. Zakaz handlu nie obejmuje przecież sklepów gdzie za ladą może stanąć właściciel.

Oczekiwanie

Duża część centrów handlowych nie podjęła jeszcze żadnych decyzji w kwestii ewentualnych zmian godzin otwarcia. Uzależniają ją od reakcji rynku na nową ustawę. Pod lupę zostaną wrzucone zwyczaje klientów, czy się zmienią na korzyść innych dni tygodnia. Pozostaje również kwestia porozumienia zarządców galerii z najemcami.

Póki co bieżącą sytuację będzie monitorować Galeria Katowicka, a decyzje zostaną podjęte za jakiś czas.

Niedziele i handel

O co dokładnie chodzi w nowej ustawie? Z dniem 01.03.2018 każdego miesiąca zostaną tylko dwie niedziele, w których będzie można handlować (pierwsza i ostatnia). W kolejnym roku (od 01.01.2019) pozostanie nam już tylko miesięcznie jedna niedziela (ta ostatnia). Całkowity zakaz handlu w niedziele wejdzie z dniem 01.01.2020, pozostawiając nam zaledwie 7 niedziel handlowych rocznie. Albowiem w ustawie przewidziano 2 niedziele handlowe przed Bożym Narodzeniem w grudniu, jedną przed samą Wielkanocą oraz cztery ostatnie niedziele w miesiącach: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments