Wspólne rozliczenie podatku dochodowego z małżonkiem. Kiedy się opłaca i czy warto?

Gospodarka Podatki

Każdy z nas musi się do końca kwietnia rozliczyć z Urzędem Podatkowym. Zastanawiamy się wtedy jak to zrobić żeby nie płacić za dużego podatku? Jakie ulgi nam przysługują? Czy warto rozliczyć się z małżonkiem? O tym wszystkim w tym artykule.

Osoby będące w formalnych związkach mają do wyboru sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Druk PIT-37 jest tak skonstruowany, by rozliczający mógł mieć wybór. Kiedy opłaca się wspólnie rozliczyć, a kiedy osobno? Czy są sytuacje kiedy małżonkowie nie mogą się razem rozlicza?. Na wszystkie pytania i wątpliwości znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Największe korzyści ze wspólnego rozliczenia uzyskujemy w następujących przypadkach. Pierwszy przypadek to taki, w którym tylko jedno z małżonków uzyskuje dochody, a drugi, w którym dochody jednego, znacznie przewyższają dochody drugiego. Pozwala to zaoszczędzić sporo środków w domowym budżecie. Jest to możliwe, gdyż dochody obojga dzielone są na pół. Pozwala to małżonkowi z większym dochodem obniżyć stawkę podatku PIT z 32 na 18%. Poza tym małżonek z małym, bądź zerowym dochodem może skorzystać z ulg i rozliczenia kwoty wolnej od podatku.

Skoro wiemy jakie profity daje nam wspólne rozliczanie z podatku dowiedzmy się, kiedy możemy to zrobić. Otóż trzeba spełnić następujące warunki:

Musimy pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego, a podczas jego trwania jedno z małżonków zmarło. Drugi przypadek to taki, w którym związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy, a jedno z małżonków zmarło przed rozliczeniem. W obu przypadkach żyjący podatnik może skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatku.

Posiadanie przez cały rok podatkowy wspólności majątkowej.

Wspólność majątkowa powstaje w dniu zawarcia związku małżeńskiego, chyba, że małżonkowie podpiszą intercyzę.

Wskazanie w deklaracji PIT rozliczenie wspólne z małżonkiem.

W tym przypadku nie potrzeba żadnych dodatkowych deklaracji i oświadczeń. Wpisanie danych obojga małżonków w jednym druku PIT-37 jest jednocześnie oświadczeniem zgody na wspólne rozliczenie. Nie muszą oboje podpisywać się pod wspólną deklaracją, może to zrobić jedno z nich. Należy wiedzieć, że nie możemy się rozliczać wspólnie, jeżeli jedno z małżonków opodatkowane jest podatkiem liniowym, ryczałtem, kartą podatkową lub podatkiem tonażowym.

Przy wspólnym rozliczeniu podatków suma dochodów obojga małżonków dzielona jest przez dwa. Tak uzyskujemy podatek do zapłacenia. Następnie wynik ten mnożymy razy dwa i od tej wartości możemy dokonać odliczeń i ulg, na przykład ze względu na składki zdrowotne na dziecko.

Jak to wygląda w praktyce.

Przykład nr 1

Dochód małżonka nr 1 wynosi poniżej 85528zł (próg początkowy na 32% podatku dochodowego), drugi małżonek 0zł. W tym przypadku małżonkowie korzystają z prawa do podwójnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 3091 zł. W tym przypadku nasi małżonkowie dostaną zwrot w wysokości 556,72 zł

Przykład nr 2

Dochód małżonka nr 1 wynosi 120 tysięcy zł, czyli powyżej 85 528 zł (próg początkowy na 32% podatku dochodowego), drugi małżonek 0zł. Przy indywidualnym rozliczeniu trzeba by było odprowadzić podatek w wysokości 25 870 zł w ciągu roku (pobierany jest z pensji co miesiąc). Przy wspólnym rozliczeniu dochód na jednego małżonka jest 60 tysięcy zł, co sprawia, że liczymy tylko 18% podatku, a nie 32%. W takim przypadku podatek do odprowadzenia wynosi 20 487zł. Jeżeli pracodawca odprowadzał prawidłowo za nas podatek indywidualnie, to do naszego budżetu po rozliczeniu PIT-37 wróci 5 383zł.

Przykład nr 3

Dochód małżonka nr 1 wynosi 90 tysięcy zł, czyli powyżej 85 528zł (próg początkowy na 32% podatku dochodowego), drugi małżonek 80 tysięcy zł (poniżej progu na 32%). Średni dochód to 85 tysięcy zł, co oznacza opodatkowanie 18% od podatku dochodowego obojga. Wspólnie muszą zapłacić 29 487zł podatku, ale jest to o 627 zł mniej, niż jakby rozliczali się osobno. Oczywiście taki zwrot otrzymamy, jeżeli nasz pracodawca prawidłowo odliczał nam składki.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments