Wady i zalety inwestowania społecznościowego

Wady i zalety inwestowania społecznościowego

Warto przeczytać

Nowi inwestorzy zajmujący się kontraktami CFD muszą się wiele nauczyć. W tym analizy technicznej, dyscypliny inwestycyjnej, zarządzania ryzykiem i analizy fundamentalnej. Nie jest zatem zaskoczeniem, że wielu niedoświadczonych inwestorów jest zafascynowanych ideą inwestowania społecznościowego, znanego również jako copy trading. Z pewnością daje to nowym inwestorom poczucie bezpieczeństwa, jeśli chcą nauczyć się CFD.

Wady i zalety inwestowania społecznościowego

Oprogramowanie, które pozwala nowym lub mniej doświadczonym inwestorom „kopiować” transakcje innych udanych inwestorów, umożliwia inwestowanie społecznościowe. Otwierają pozycje w ten sam sposób, wychodzą w ten sam sposób i teoretycznie osiągają te same zyski. Istnieje już kilka popularnych platform transakcyjnych, a z czasem prawdopodobnie pojawi się ich więcej. Więc jakie są dokładnie zalety i wady handlu społecznego?

Zalety inwestowania społecznościowego

Wiedza kolektywna
Handel społecznościowy pozwala początkującym inwestorom na pozyskiwanie wiedzy, strategii i umiejętności potrzebnych do realizacji udanych transakcji. Nie jest to substytut nauki samodzielnego handlu, ale jest to jeszcze jedno narzędzie, które może pomóc użytkownikowi z tą wiedzą. Nowi inwestorzy zawsze starają się uczyć technik i strategii na podstawie starych doświadczeń zdobytych w handlu. Dzisiejsza technologia umożliwia im osiągnięcie tego celu za pomocą oprogramowania, a nie tylko poprzez obserwację.

Dostęp do informacji z wielu źródeł
Platformy, które opracowały oprogramowanie do handlu społecznościowego skondensowały wiele informacji w aplikacjach i narzędziach, które są łatwo dostępne i wygodne w użyciu. Platformy przechowują duże ilości danych od wielu różnych traderów. Podczas gdy w wieku analogowym młody inwestor odniósł sukces gdy znalazł dobrego mentora, teraz może mieć dostęp do wielu na raz, choć bez bezpośredniego z nimi kontaktu.

Budowanie zaufania
Handel społecznościowy może być doskonałym sposobem budowania zaufania. Nie jest to nieomylny system i z pewnością można stracić pieniądze, ale prawdopodobieństwo zawarcia udanych transakcji może wzrosnąć wraz z ich kopiowaniem. Kopiowanie udanych inwestorów może również służyć jako przypomnienie, że każdy ponosi straty na niektórych transakcjach. Często uwzględnia się ponoszenie strat, więc może to dać nowym inwestorom pewność, że jest to normalne, a nie dowód, że są to porażki. Niektórzy traderzy hobbyści będą trzymać się długoterminowego handlu społecznościowego, ale wielu nowych traderów będzie go używać, by zyskać pewność potrzebną do samodzielnego działania.

Jeśli handel społecznościowy jest tak łatwo dostępny i pozwala po prostu skopiować transakcje bardziej udanych traderów, to dlaczego nie wszyscy to robią? Istnieją dobre powody, dla których poważni traderzy chcą nauczyć się handlować dla samych siebie, a także istnieją przyczyny, dla których w praktyce handel społecznościowy może nie spełniać swoich założeń. Nie jest niczym niezwykłym, że traderzy społecznościowi tracą pieniądze, nawet jeśli kopiują traderów, którzy mają odnieść sukces. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy.

Wady handlu społecznościowego

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa
Platformy handlu społecznościowego, co zrozumiałe, odtwarzają potencjalne zyski, które inwestorzy mogą osiągnąć dzięki systemowi kopiowania transakcji. Zaznaczają one, że będą dokonywać takich samych transakcji, jak najbardziej udani traderzy w ich sieci, a konsekwencją i głównym punktem obrotu jest to, że będziesz zarabiać pieniądze.

Nowi inwestorzy mogą zapomnieć, że każdy czasami przegrywa. Mogą zacząć kopiować inwestora na początku passy wygranej lub przegranej z nierealnymi oczekiwaniami co do tego, ile pieniędzy mogą zarobić. Zatem mogą zainwestować więcej niż mogą sobie pozwolić. Kiedy tracą pieniądze mogą oddać ogromny fragment kapitału, podczas gdy przedsiębiorca, którego skopiowali mógł stracić znacznie mniejszy procent swoich pieniędzy.

Nadmierne zaufanie
Fałszywe poczucie bezpieczeństwa może spowodować nadmierne zaufanie, które może doprowadzić do tego, że inwestorzy będą odwracali wzrok od rynków w taki sposób, w jaki nigdy by tego nie zrobili, gdyby nie prowadzili transakcji kopiujących. Żaden system transakcyjny nie jest tak naprawdę metodą na „ustaw i zapomnij”. Jednak jest to dokładnie to, czego oczekują niektórzy traderzy.

Trading zawsze wymaga zaangażowania. Nawet jeśli kopiujecie transakcje udanego inwestora, nie ma gwarancji, że będzie on kontynuował ten sukces w dłuższej perspektywie. Należy zawsze obserwować inwestorów, których się kopiuje. Kiedy powiela się transakcje, można zanegować potrzebę uczenia się w jaki sposób korzystać z analizy technicznej i analizy fundamentalnej, ale w rzeczywistości należy śledzić i poddawać analizie inwestorów, których się naśladuje. Kiedy monitorujesz ich wyniki w różnych warunkach rynkowych, możesz udoskonalić swoją strategię i skupić się na kopiowaniu inwestorów, którzy dobrze sobie radzą w określonych warunkach rynkowych. Zmieniać też taktykę w miarę jak zmienia się rynek.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę możesz zapoznać się z technicznymi szczegółami jak kopiować transakcje innych inwestorów.

Różne uwarunkowania transakcyjne
Nowi gracze mogą działać na bardzo odmiennych warunkach niż ci, których kopiują. Kiedy kopiuje się jeden zestaw układów transakcyjnych na jednym rynku, nie ma się pojęcia, w jakich okolicznościach znajduje się dany inwestor. Może on posiadać wysoce zdywersyfikowany portfel inwestycji i może na przykład stosować bardzo ryzykowne, wysokodochodowe strategie, ponieważ jego pozostały kapitał jest bezpieczny w inwestycjach o niskim ryzyku.

Krótko mówiąc nie masz pojęcia jaki jest całkowity kapitał inwestora, którego kopiujesz lub jak bardzo jest on zróżnicowany. Tak więc nadal musisz wypracować własną strategię zarządzania ryzykiem w zależności od wielkości kapitału, który posiadasz i stopnia dywersyfikacji Twoich inwestycji. Słabe zarządzanie ryzykiem jest główną przyczyną strat we wszystkich rodzajach handlu, w tym transakcji typu copy trading.

Ogólnie rzecz biorąc handel społecznościowy jest fascynującym sposobem rozpoczęcia handlu kontraktami CFD lub prowadzenia inwestycji. Należy jednak pamiętać, że jest to system daleki od ideału. Nie ma gwarancji, że zarobisz pieniądze tylko dlatego, że kopiujesz traderów, którzy zrobili to w przeszłości. Najlepszym sposobem na handel jest niezmiennie poświęcenie pewnego czasu i wysiłku na naukę, aby móc rozwijać własne strategie, zarządzać ryzykiem i dokonywać własnych transakcji.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments