Ustawa o kasach fiskalnych online - zmiany w 2020 roku

Ustawa o kasach fiskalnych online – zmiany w 2020 roku

Warto przeczytać

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją Ustawy o podatku od towarów i usług i Ustawy Prawo miar został wprowadzony obowiązek posiadania przez przedsiębiorców kas fiskalnych on-line. Jest to nowelizacja, która wprowadza wiele zmian od początku 2020 roku. Dlatego też warto wiedzieć, co dokładnie zostało uchwalone i kiedy jako przedsiębiorcy powinniśmy zaopatrzyć się w nową kasę on-line.

Czym jest kasa fiskalna on-line?

Kasa fiskalna on-line od tej tradycyjne różni się głównie dodatkowymi funkcjami. Przede wszystkim kasy on-line w sposób zautomatyzowany łączą się i przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas, które jest prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli KAS. Kasa fiskalna on-line generuje i gromadzi paragon fiskalny ze sprzedaży online, a co więcej zachowuje ona raporty dobowe oraz dokumenty niefiskalne. Przesyłanie danych do KAS odbywa się zazwyczaj w odstępach około 2 – godzinnych, jednak czas ten może być dowolnie modyfikowany przez Repozytorium, nawet bez wiedzy użytkownika. Właściciele przedsiębiorstw muszą zadbać o stałe połączenie kasy fiskalnej z KAS, co oznacza, że należy zapewnić połączenie z Internetem bez przerwy. Pamiętajmy również, że kasy fiskalne on-line muszą sprawnie współpracować z terminalem płatniczym. Co więcej, każda kasa posiada pamięć wewnętrzną, na której przechowywane są kopie zapasowe drukowanych dokumentów. Jednak dostęp do tej kasy mają tylko autoryzowane serwisy kas fiskalnych.

Jaki jest cel wprowadzenia kas fiskalnych on-line?

Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie kas fiskalnych on-line ma na celu przede wszystkim ograniczyć tak zwaną szarą strefę. Ma to zostać osiągnięte dzięki gromadzeniu danych z kas fiskalnych. Dlatego też główną zmianą i różnicą między tradycyjną kasą a tą on-line jest to, że gromadzi ona wszystkie dane z transakcji i przesyła je do KAS. Następnie dane te są analizowane przez systemy komputerowe i specjalistów, co pozwala na wykrycie oszustw podatkowych. Co za tym idzie, wprowadzenie kas fiskalnych on-line ma za zadanie poprawę kondycji finansowej państwa. Co jeszcze zyskamy dzięki kasom on-line? Ministerstwo Finansów zakłada:

  • uszczelnienie luki VAT,
  • możliwość szybkiego wycofania z użytku przestarzałego sprzętu, który jest ciężko kontrolować,
  • wprowadzenie jednolitego protokołu komunikacyjnego między KAS i nowymi urządzeniami, które ma na celu ułatwienie przekazywania danych,
  • zapewnienie konsumentom większego dostępu do transakcji bezgotówkowych oraz paragonów elektronicznych.

Zatem kasy fiskalne on-line będą gromadzić i przesyłać informacje do KAS o ilości i rodzaju sprzedanych towarów oraz wykonanych usług przez przedsiębiorców. Natomiast dane, które trafią do KAS, w żaden sposób nie identyfikują konsumentów.

Od kiedy należy wprowadzić kasę fiskalną on-line?

Mimo, że nowelizacja ustawy, o której mowa powyżej została uchwalona 15 marca 2019 roku to ostateczny obowiązek wyposażenia przedsiębiorstwa w kasę fiskalną on-line został odłożony w czasie. Ministerstwo Finansów w ten sposób umożliwiło przedsiębiorstwom stopniową wymianę kas fiskalnych. Oczywiście ustalono graniczne daty wdrożenia kas fiskalnych on-line. Tak więc od stycznia 2020 roku jako pierwsi obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych on-line mają warsztaty samochodowe oraz zakłady sprzedające benzynę, olej napędowy, czy gaz. Kolejna grupa przedsiębiorstw to hotele, pensjonaty oraz wszelka gastronomia i przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż węgla, brykietu oraz podobnych paliw. W ich przypadku obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych on-line przypada na lipiec 2020 roku. Trzecia grupa to przedsiębiorstwa prowadzące działalność fryzjerską, kosmetyczną, lekarze, prawnicy, siłownie oraz firmy budowlane. Powinny one bezwzględnie wprowadzić do codziennego użytku kasę fiskalną on-line do stycznia 2021 roku. Pozostałe przedsiębiorstwa dokonujące sprzedaży na rzecz osób prywatnych, niewymienione powyżej obowiązek ten muszą spełnić do stycznia 2023 roku.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments