Przelew bankowy. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć 

Przelew bankowy. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć 

Polecne i promocje

Rozliczenia bezgotówkowe na dobre wyparły już obrót tradycyjnymi pieniędzmi. Na konto dostajesz wypłatę, płacisz w ten sposób rachunki, a idąc na zakupy często masz przy sobie tylko kartę. Ważną częścią tego procesu są przelewy bankowe. Po podaniu numeru konta odbiorcy, wpisaniu kwota, a czasem dodatkowych takich danych, jak tytuł operacji następuje przekazanie do systemu bankowego zlecenie. Co tak naprawdę się wtedy dzieje? Jak szybko taka dyspozycja zostanie zrealizowana?

Jakie są rodzaje przelewów bankowych?

Samo przekazanie pieniędzy może odbywać się na dwa sposoby. Jako jednorazowe polecenie zapłaty lub cyklicznie realizowane zlecenie stałe. Polecenie zapłaty jest sposobem wykorzystywanym najczęściej do regulowania cyklicznych płatności o różnej wartości np. za media takie, jak wodę, prąd i gaz. Osoba, która jest właściciele rachunku musi wyrazić zgodę na obciążanie swojego konta. Po dokonaniu formalności operator będzie przesyłał faktury do banku i na tej podstawie konto zostanie obciążone Zlecenie stałe odbywa się poprzez dyspozycję złożoną przez właściciela rachunku. Wtedy w wybranym dniu zostaje przekazana kwota wskazanemu odbiorcy. Będzie ona zawsze tej samej wysokości, aż do momentu gdy dyspozycja zostanie zmieniona.

Czym jest standardowy przelew ELIXIR?

Jest to przelew przesyłany pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Za ten proces odpowiedzialny jest KIR, czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa. Maksymalna wartość jednorazowego zlecenie typu ELIXIR nie może przekraczać 100 000 zł. Niektóre banki wprowadzają własne ograniczenie i regulacje. Zawsze można to sprawdzić w regulaminie danej instytucji. Przelewy ELIXIR najczęściej są bezpłatne.

Sesje ELIXIR realizowane pomiędzy polskimi bankami księgowane są przez NBP zawsze trzy razy w ciągu doby, w ramach sesji rozrachunkowych. Przesyłanie pieniędzy ma miejsce rano, w południe oraz wieczorem. Szczegółowy harmonogram możesz sprawdzić na stronie: https://pozyczkaportal.pl/kiedy-dojdzie-przelew-elixir-sesje-wychodzace-przychodzace/.

W sytuacjach, gdy zależy Ci na natychmiastowym przekazaniu pieniędzy możesz zlecić przelew expresowy. System bankowy nie zrealizuje go w ramach ustalonego harmonogramu sesji. Odbędzie się to w czasie rzeczywistym. Taka usługa jest płatna i kosztuje zazwyczaj od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych.

Nowością w ofertach banków jest przelew dokonywany na telefon za pomocą aplikacji BLIK. Środki przekazywane są na numer telefonu powiązany z określonym systemem bankowym.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments