Obecnie coraz więcej spraw internetowych można załatwić z domu. Przez internet można dopełniać m.in. formalności w placówkach służby zdrowia, urzędach skarbowych, ZUS czy urzędach stanu cywilnego. Pomaga w tym Profil Zaufany. Przeczytaj i dowiedz się, czym on jest, w jaki sposób go założyć i dlaczego tak naprawdę warto go mieć. Poznaj zależności pomiędzy Profilem Zaufanym a osobistym kontem w banku i logowaniem się do niego przez internet.
Czym jest Profil Zaufany?
Profil Zaufany pozwala obywatelom potwierdzać swoją tożsamość podczas kontaktów z jednostkami administracji publicznej za pośrednictwem systemów komputerowych. Jest to usystematyzowane narzędzie, które można porównać do dowodu osobistego. Nie ma ono jednak formy fizycznej, a elektroniczną i służy do poruszania się w sferze online.
Jak go założyć?
Założenie Profilu Zaufanego może zająć nie więcej niż około 5 minut. Złożenie wniosku jest proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.
Chcesz posługiwać się tym wygodnym narzędziem i uniknąć konieczności dojeżdżania do urzędów i czekania w kolejkach tworzących się do pracowników odpowiedzialnych za sprawy, na których Ci zależy? Najprostszym sposobem będzie wykorzystanie swojego konta w banku. Profil zaufany logowanie przez bank – jest to najszybsza metoda, aby zyskać to praktyczne narzędzie online. Wiele banków posiada odpowiednie uprawnienia, które są potrzebne, aby umożliwić klientom potwierdzanie tożsamości w ramach Profilu Zaufanego.
Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.gov.pl lub pz.gov.pl i wybierzesz opcję „załóż Profil Zaufany”. Następnie wybierz dostawcę usługi – bank, w którym posiadasz konto internetowe. Teraz wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe (za pomocą stałego loginu i hasła), aby wszystko było gotowe.
Możesz także zalogować się na swoje konto w banku i wybrać w opcjach tę związaną z zakładaniem Profilu Zaufanego. System zwykle prosi o ustawienie hasła i potwierdzenie operacji za pomocą kodu SMS przesłanego pod numer telefonu podany w banku do uwierzytelniania (ten, który wykorzystujesz, gdy wykonujesz przelewy).
Pamiętaj jednak, że do założonego w ten sposób Profilu Zaufanego zawsze już musisz logować się w systemie bankowości elektronicznej. Warto również wiedzieć, że konto bank może wykorzystać do stworzenia Profilu Zaufanego dla swojego klienta tylko wtedy, gdy jego tożsamość została potwierdzona osobiście. Zakładałeś rachunek bankowy za pośrednictwem kuriera lub inną metodą online? Będziesz musiał odwiedzić placówkę i okazać pracownikowi swój dowód tożsamości.
Silne uwierzytelnienie – co to oznacza?
Silne uwierzytelnianie (SCA, Strong Customer Authentication) to zmiana podyktowana wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy PSD 2. Jest to sposób polegający na dwuskładnikowej weryfikacji użytkowników usług płatniczych.
Bank ma obowiązek wykorzystać co najmniej dwa z trzech poniższych sposobów:
-
wiedza – dane, które zna wyłącznie użytkownik, np. hasło do logowania na konto bankowe, PIN, telekod,
-
posiadanie – rzecz, którą może posiadać tylko użytkownik – np. kod SMS, kod z wiadomości e-mail, sparowana aplikacja mobilna banku,
-
cecha użytkownika – skan twarzy w aplikacji mobilnej czy odcisk palca.
Dlaczego warto mieć Profil Zaufany?
Profil Zaufany pozwoli Ci zyskać dostęp online do wielu usług administracji publicznej. Jest przydatny zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom.
Za jego pomocą możesz m.in.:
-
zmienić miejsce głosowania,
-
składać wnioski do ZUS (dostęp do PUE),
-
korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania, historia leczenia itp.),
-
uzyskać odpis aktu z USC,
-
złożyć wniosek o dowód osobisty,
-
uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
-
odbierać w domu listy polecone online (usługa eSkrzynka),
-
rozliczyć podatek w US,
-
zarejestrować, zawiesić lub zlikwidować działalność gospodarczą w CEIDG,
-
zyskać podpis JPK_VAT,
-
złożyć wniosek o świadczenie 500+,
-
uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Zachowaj czujność w sieci
Chcesz korzystać z Profilu Zaufanego za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej? Pamiętaj, że w internecie zawsze musisz zachować ostrożność. Załóż konto osobiste w renomowanym banku. Nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania, przesłanych haseł SMS, telekodu do infolinii oraz innych poufnych informacji. Staraj się korzystać ze strony banku na własnym urządzeniu, posiadającym legalne oprogramowanie i program antywirusowy z regularnie aktualizowaną bazą.