Skóra w okolicach dłoni może się borykać z różnymi problemami. Część takich niedoskonałości wynika z niekorzystnego działania czynników zewnętrznych oraz pielęgnacji przy użyciu niewłaściwych kosmetyków. Czasami przyczyną będą też uwarunkowania genetyczne czy po prostu naturalny proces starzenia. W każdym przypadku istnieją jednak sposoby na to, aby poprawić kondycję skóry w tym wrażliwym obszarze.
Problemy skóry w okolicach dłoni – jak im zaradzić?
Z pewnością nie da się całkowicie uniknąć wszystkich czynników zewnętrznych, które mają niekorzystny wpływ na wygląd dłoni. Tak jest np. z warunkami atmosferycznymi, a w szczególności z mrozem, wiatrem czy mocnym działaniem słońca. Nie da się również zatrzymać naturalnego procesu starzenia, który przyczynia się m.in. do gorszej kondycji skóry w okolicach dłoni. Wiele jednak zależy od naszego postępowania… I nie chodzi tu jedynie o ochronę przed czynnikami drażniącymi, np. silnymi detergentami, których używamy podczas sprzątania. Duże znaczenie ma też stosowanie odpowiednich kosmetyków – dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry w tym wrażliwym obszarze.
Jakie składniki kosmetyków źle wpływają na kondycję skóry?
Często zwracamy uwagę na to, jakie składniki znajdują się w preparatach przeznaczonych np. do pielęgnacji skóry w okolicach twarzy. Z podobnego założenia powinniśmy wyjść przy wyborze kremów czy balsamów do dłoni. Niekiedy może się bowiem okazać, że produkty kosmetyczne, które miały pomóc w zniwelowaniu problemów skórnych, przyczyniły się do pogłębienia niedoskonałości. W szczególności warto unikać preparatów zawierających etanol. Ten składnik może powodować przesuszanie czy nawet pękanie naskórka. Jego działanie wpłynie także na zaburzenie bariery lipidowej skóry w okolicach dłoni. Co więcej, na „czarnej liście” powinny się znaleźć silikony. One z kolei tworzą w obszarze poddawanym pielęgnacji tzw. barierę okluzyjną. A to prowadzi do zaburzenia procesów, które odpowiadają za parowanie wody z naskórka. Ponadto, sylikony ograniczają produkcję sebum, więc obniżają też naturalne zdolności ochronne skóry.
Naturalne preparaty – sklepowe lub domowe
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dłoni powinny się charakteryzować naturalnym składem. W takich okolicznościach doskonale sprawdzą się preparaty, które zawierają np. oliwę z oliwek, mocznik, olej arganowy, kokosowy lub awokado, sok z cytryny bądź panthenol. Warto również rozejrzeć się za kosmetykami stworzonymi na bazie produktów pszczelich, m.in. ekstraktu z miodu lub propolisu. Co więcej, preparaty o właściwościach nawilżających i odżywczych możemy stworzyć samodzielnie, w warunkach domowych. Do ich przygotowania warto wykorzystać wspomniane już produkty, które bez problemu kupimy praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Przykładowo: skórę w okolicach dłoni można wygładzić i delikatnie rozjaśnić dzięki peelingowi z cukru, oliwy z oliwek oraz soku z cytryny.
Jakich czynników drażniących unikać?
Lista czynników wywołujących podrażnienia skóry w okolicach dłoni jest bardzo długa. A znajdują się na niej nie tylko „oczywiste” rzeczy, np. detergenty kuchenne bądź łazienkowe, ale też takie, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Wystarczy wspomnieć o częstym myciu dłoni przy użyciu zwykłego mydła oraz gorącej wody. Nie zawsze możemy tego całkowicie uniknąć, m.in. w pracy czy miejscach publicznych. W warunkach domowych warto jednak postawić na produkty naturalne, np. przygotowane własnoręcznie mydło kastylijskie.
Nasze dłonie powinniśmy też chronić przed działaniem chemii gospodarczej, której używamy podczas porządków domowych. Dobrym rozwiązaniem będzie np. stosowanie rękawiczek wykonanych z winylu. Nie tylko uchronią one skórę przed podrażnieniami, ale też same w sobie nie przyczynią się do wystąpienia reakcji alergicznej.
Zabiegi na dłonie w gabinecie kosmetycznym
Nie w każdym przypadku problemy skóry w okolicach dłoni da się zredukować wyłącznie domowymi sposobami. Tak jest m.in. z przebarwieniami, czyli zaburzeniami barwnikowymi, które mogą być spowodowane nie tylko naturalnym procesem starzenia, ale też poparzeniami słonecznymi czy urazami. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z kuracji gabinetowej, wspomagającej działania zabiegów wykonywanych w warunkach domowych. Przy redukowaniu problemów z przebarwieniami sprawdzą się m.in. terapie wykorzystujące technologię IPL (energię świetlną).
Natomiast dogłębne nawilżenie i odżywienie skóry zapewni zabieg parafinowy na dłonie, do którego użyje się np. kremu z proteinami jedwabiu i kompleksem witamin. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że sama w sobie parafina wykazuje przede wszystkim działanie okluzyjne. Innymi słowy, wykorzystuje się ją do wytworzenia ciepła oraz rozszerzenia porów skóry. Natomiast wszelkie właściwości pielęgnacyjne osiąga się dopiero po zastosowaniu odpowiedniego preparatu ze składnikami aktywnymi. Ponadto, dzięki rozszerzeniu porów skóry, produkt kosmetyczny będzie się lepiej wchłaniał, niż w „normalnych” warunkach.
Źródło: strona gabinetu Qclinique