Praca w Holandii a rozliczenie podatku

Praca w Holandii a rozliczenie podatku

Warto przeczytać

Co roku wielu Polaków podejmuje decyzję o wyjeździe zarobkowym do Holandii. Kraj ten, określany mianem królestwa tulipanów, oferuje wysokie zarobki, rozbudowaną pomoc socjalną dla rodzin z dziećmi – czyli wszystko to, co umożliwia osiągnięcie stabilizacji, dobrego standardu życia oraz bezpieczeństwa finansowego. Jak rozliczyć podatek za pracę w Holandii? Co powinien wiedzieć każdy polski pracownik, który jest zatrudniony przez holenderskiego pracodawcę?

 

Dlaczego rozliczenie dochodów z Holandii jest tak ważne?

Wiele osób, podejmujących sezonową pracę w Holandii nie wie, jak prawidłowo dokonać rozliczenia dochodów uzyskanych w tym państwie. Osoby emigrujące tam ze względów zarobkowych często nie mają pojęcia o obowiązkach, których powinny dopełnić, narażając się tym samym na ryzyko otrzymania wysokich kar ze strony holenderskiego urzędu skarbowego. Na szczęście na rynku istnieją profesjonalne firmy, które oferują pomoc w rozliczeniu podatków Polakom pracującym poza granicami kraju.

Dokumenty potrzebne do prawidłowego rozliczenia z Holandią

Jakie dokumenty należy zgromadzić przy procedurze rozliczania podatkowego z holenderskim fiskusem? Które informacje o podatniku będą kluczowe dla tamtejszego urzędu? Z pewnością nie można zapomnieć o:

  • Jaaropgaave (holenderska karta podatkowa – odpowiedniku polskiego formularza podatkowego PIT-36),
  • Jaaropgaave z UWV – dotyczy tylko osób korzystających z zasiłku,
  • Zaświadczenie o dochodzie Inkomensverklaring,
  • numerze konta bankowego,
  • informacji o okresie pracy,
  • Salaris – odcinek ostatniej wypłaty pieniędzy od holenderskiego pracodawcy, dowody uprawniające do ulg podatkowych i odpisów (w (aftrekposten).

Warto być świadomym, że błędnie wypełniony dokument może znacznie wydłużyć czas oczekiwania, a zeznanie podatkowe zostać nierozpatrzone przez urzędnika, w ostateczności może to spowodować naliczenie niemałych kar, na przykład za niedopłatę podatku. Dlatego też warto korzystać z ofert firm obsługujących rozliczenia podatkowe, które po uzyskaniu zestawu dokumentów niezbędnych (podczas osobistej wizyty w biurze lub drogą korespondencyjną) do realizacji usługi pomagają dopełnić wszystkich formalności w szybki, skuteczny i niedrogi sposób.

Konsekwencje złożenia deklaracji po terminie

Złożenie zeznania podatkowego po wyznaczonym przez fiskus terminie kwalifikowane jest jako wykroczenie skarbowe, w związku z czym pracownicy tego organu państwowego mają prawo nałożyć na nierzetelnego, zapominalskiego podatnika kary finansowe. W przypadku, gdy polski pracownik otrzyma pismo (tzw. Aangiftebrief) z holenderskiego urzędu skarbowego wzywającego do dokonania rozliczenia, formularz C-biljet lub wykaże wysoki dochód, co skutkuje koniecznością zapłacenia minimum 45 euro – musi rozliczyć się w wyznaczonym przez urząd Belastingdienst terminie. Jeśli celowo będzie unikał złożenia deklaracji – sprawa może trafić do sądu, a podatnik prawdopodobnie będzie zmuszony zapłacić kilkaset do nawet kilku tysięcy euro kary pieniężnej.

Aby nie zostać wezwanym do zapłaty tak pokaźnej grzywny, warto być czujnym i złożyć deklarację podatkową w terminie, dzięki temu można uniknąć dotkliwych dla portfela sankcji obciążających budżet domowy. Ponadto późne rozliczenie z fiskusem sprawia, że automatycznie wydłuży się czas oczekiwania na zwrot podatku, z czego nie każda osoba zdaje sobie sprawę.

Zastanawiasz się jak rozliczyć podatek? Holandia daje ci gotowe rozwiązanie – wystarczy nie ignorować korespondencji z urzędu skarbowego i dotrzymywać wyznaczonych terminów.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments