Pożyczki są dla nas zazwyczaj bardzo atrakcyjne. Tak to w większości przypadków jednak wygląda tylko na plakatach. Z tego artykułu można dowiedzieć się, jak dobrze się przygotować do pożyczki i jakie kroki wykonać, aby jej spłata przebiegała spokojnie i bezpiecznie.
Podejście naszego społeczeństwa do kwestii pożyczek jest naprawdę bardzo różne. Jedni z nas chętnie je biorą i się ich nie boją, a inni nasłuchali się nawoływań dziennikarzy i „ekspertów”, po kilku aferach i już myślą, że każda firma, która udziela pożyczek, jest bardzo zła i tylko działa na naszą niekorzyść. Prawda jest taka, że sprawiedliwa firma pożyczkowa może być dla nas dobrą szansą i jedyne co trzeba wiedzieć, to jak bezpiecznie wziąć pożyczkę.
Poznaj kilka porad na to, jak wziąć pożyczkę
Bezpieczne pożyczki – jak się przygotować
Pożyczki mogą się nam naprawdę przydać, jeśli tylko będziemy odpowiednio postępować. Przede wszystkim warto mieć jakiś ważny cel. Nie koniecznie musi to być brak pieniędzy, naprawa auto, przymus kupienia nowej pralki albo lodówki. Przecież pożyczki możemy brać również po to, aby sprawić sobie przyjemność. Wymarzone wakacje, auto, a może wrotki? Mamy różne marzenia i one nie są po to, aby cały czas odkładać je w czasie, tylko po to, aby spełniać. Raz na jakiś czas przecież możemy zaszaleć i pozwolić sobie na nieco więcej luzu.
Jednak musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, jeśli chcemy wziąć pożyczkę i właśnie teraz będziecie mogli je poznać.
Masz za dużo chwilówek zobacz co można zrobić wejdź na konsolidacja chwilówek
1. Na początku zapamiętaj, że jeśli już chcesz wziąć pożyczkę, to nie rzucaj się na pierwszą lepszą firmę. Lepiej jest do tego podejść ze spokojem i opanowaniem. Pierwszym twoim krokiem, powinno być przejrzenie wszystkich firm udzielających pożyczek, które znajdują się nawet w odległości kilkudziesięciu kilometrów od twojego domu. Poznajesz te firmy, poznajesz opinie o nich i dowiadujesz się, czy w ogóle warto się nimi interesować. Drugim krokiem będzie skorzystanie ze zdobyczy technologii, czyli Internetu. Postaraj się dobrze poznać wszystkich pożyczkodawców. Popytaj wśród znajomych i rodziny, czy znają jakieś firmy udzielające pożyczek, niech powiedzą, co o nich wiedzą i, czy je polecają. Takie opinie zwykłych osób, które najlepiej, aby miały jakieś historie z pożyczkami, są bardzo wartościową informacją, ponieważ pomogą skreślić z góry firmy, które nie mają przychylnego stosunku do klienta i nie zachowują się tak, jak powinny.
2. Musisz wiedzieć, na jaką ofertę się decydujesz. Jeśli myślisz, że firma wszystko, co oferuje i to w stu procentowej prawdzie, zapisuje na ulotce albo plakacie, to grubo się mylisz. Firmy w reklamach umieszczają tylko to, co jest dla nich najkorzystniejsze. Wszystkie inne szczegóły można poznać dopiero wtedy, gdy udamy się do biura klienta, dokładnie dopytamy obsługę i przejrzymy regulamin firmy, czy też przekopiemy całą ich stronę internetową. Na szczęście jednak kończy się zazwyczaj na wizycie w biurze obsługi klienta, gdzie poznajemy każdy szczegół. Dzięki temu poznamy nie tylko RRSO, ale też dowiemy się, czy istnieją jakieś dodatkowe koszty i jeśli tak, to jakie i czy da się ich jakoś uniknąć.
Zobacz też pożyczki bez big
3. Poznanie oferty pozwoli ci nieco zmniejszyć liczbę firm pożyczkowych, z których usług mógłbyś skorzystać. Jeśli już taką listę masz, to teraz czas na małe obliczenia. Liczby, które zdobyłeś przy poprzednim przeglądaniu ofert, teraz właśnie mogą ci posłużyć do obliczenia, która oferta będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Najlepiej jest się opierać na realnych obliczeniach. Liczby na ofercie ulotkach mogą wyglądać bardzo zachęcająco, jednak to dopiero po obliczeniach można jasno stwierdzić, czy naprawdę opłaca się wziąć pożyczkę w danej firmie, czy lepiej jest na razie z niej zrezygnować. Nie trzeba się martwić, jeśli ktoś nie potrafi liczyć oprocentowania, czy dokładnie obliczać całych kosztów. Wszystkie potrzebne wzory i informacje można znaleźć w Internecie.
4. Teraz już na pewno jesteś na etapie, gdzie jest ta jedna jedyna firma z najlepszą ofertą. Czyli nadszedł czas na podpisywanie umowy. Jednak nie tak szybko. Zanim umowa zostanie podpisana, przecież trzeba ją dobrze przeczytać. Oczywiście język stosowany w umowie, czyli typowo prawniczy i finansowy, nie zawsze będzie dla nas zrozumiały. W takiej sytuacji po prostu prosimy pracownika firmy o wytłumaczenie wszystkich interesujących nas zagadnień lub też prosimy kogoś, kto naprawdę się na tym wszystkim zna. W umowie mogą się znaleźć dodatkowe zapisy, o których wcześniej nie byliśmy informowani, mogą być zmienione pewne liczby i mogło dojść do różnych innych zmian. Takiej sytuacji lepiej jest chyba uniknąć. Czyli czytamy umowę i dopiero możemy ją podpisać.
5. Mamy pożyczkę, nareszcie nadszedł ten moment. Teraz możemy cieszyć się już pieniędzmi. Jednak musimy pamiętać, aby nasz entuzjazm nas za bardzo nie zaślepił, ponieważ do spłaty pozostaje jeszcze pożyczka. Czasem zdarzy nam się zapomnieć o racie, lecz lepiej jest tego nie robić. Najważniejsze jest to, że możemy ponieść tego dodatkowe koszty, a prócz tego możemy także stracić zaufanie w oczach pożyczkodawcy, przez co uzyskanie każdej kolejnej pożyczki będzie dla nas o wiele cięższe.
Jeśli chcesz coś na dłużej to sprawdź pożyczki długoterminowe online
Jeśli zawsze się pilnujemy i potrafimy spłacić wszystkie należności na czas, to pożyczki możemy brać bez żadnych większych problemów. Ważne jest, bylebyśmy zawsze o nich pamiętali i je spłacali.