Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Poradniki

Lato to pora, w jakim chętnie jesteśmy czas na świeżym powietrzu i wyłączamy się na podróże do lasów, parków, lub te nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli występujemy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W momencie spotkania tego gada dużo osób ma lęk myśląc, że tylko widzi żmiję, jednak najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość szybko rozróżnić. Wystarczy jedynie poznać i zapamiętać ich ważne cechy, które są zazwyczaj widoczne obecnie na wczesny rzut oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa gatunki węży, należy być wiedzę zajmującą ich głównych cech, takich jak np. forma i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży ucieka na widok mężczyzny a niejednokrotnie nie daje momentu na działanie oględzin. Dają się jednak osobniki, które wylegują się w jasnych piaszczystych, bądź kamienistych mieszkaniach i bynajmniej nie zamierzają uciekać. To zwykły widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W momencie spotkania węża ważną pracą, o której powinniśmy mieć jest główny zygzak, siedzący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić stali. Że mamy bowiem do pracowania z pozostałym typem węża. Jeśli gad jest poważny możemy także zwrócić opinię na jego osobę. U żmii jest ona wyraźnie oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który dużo chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają właśnie jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest jednak jadowity, stąd i nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak wiele rzadziej, niż w sukcesu gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie różni się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, oraz na jego osobie znajdują się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, znacznie chętnie rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, oraz na widok człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może dochodzić do 100 centymetrów długości i wielokrotnie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa oraz minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej istotną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, znajdujące się na jego osobie. Wąż obecny w pozycji zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, że jest sztywny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy i jest wyższy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te dobrze dłuższe niż żmije. Grubość ich tworzywa jest lżejsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej istotną cechą żmii jest trwający na jej ciele zygzak oraz osoba, która szybko daje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To ciężkie węże, które są z reguły znacznie grubsze z pozostałych gatunków, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale zawsze istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w całości czarne, stąd też zygzak na ich gronie widać nie być jasny.

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na domowej możliwości?

Patrząc w bezpośrednim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze może to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy przypadkowych cechów również nie uciekajmy, tak by gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby doprowadzić np. do ukąszenia. Żmija jest niepewna i pewnie ucieknie na swój widok, zawsze w pozycji, gdy nie jest piękny ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Gdy jednak nieszczęśliwie doszłoby do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w przestrzeni kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a następnie starać się unieść w górę. Jeśli jest taka okazję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że kobieta ukąszona siedzi w wygodnym miejscu. Właściwie jest także położyć na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To niezbędne ze względu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments