Pomysł stworzenia zespołów zajmujących się dialogiem między Polską a Izraelem w końcu został zrealizowany. Kto pojechał do Jerozolimy?
Po wielu tygodniach zapowiedzi, w końcu powstał polski zespół zajmujący się dialogiem prawno-historycznym z Izraelem. Jego zadaniem będzie rozpoczęcie dyskusji ze swoim izraelskim odpowiednikiem o „historycznej prawdzie”. Jak poinformował opinię publiczną wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, do pierwszego spotkania w Jerozolimie dojdzie już w czwartek.
Głównym zadaniem zespołu prawno-historycznego ma być ocieplenie napiętych stosunków Polski i Izraela wynikających z nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Polscy eksperci udali się do Izraela na zaproszenie tamtejszego ministra spraw zagranicznych. Przewodniczącym naszej delegacji został wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i to on będzie odpowiedzialny za realizację zadań ustalonych dla zespołu. Oprócz niego w delegacji do Jerozolimy znaleźli się: Mateusz Szpytma – zajmujący stanowisko wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, doktor habilitowany Grzegorz Berendt – będący wicedyrektorem Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, Armen Artwich – piastujący stanowisko dyrektora Departamentu Prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Bronisław Wildstein.
Tuż przed wylotem Bartosz Cichocki zdążył udzielić wyczerpującego wywiadu o założeniach i planach, jakie mają zrealizować w Izraelu. Na samym wstępie ,przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego, zaznaczył, że nie zamierza negocjować ze stroną izraelską wprowadzenia żadnych zmian w nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, gdyż nie taki jest cel delegacji. Jedynym tematem, poruszonym w dyskusjach z izraelskim zespołem, ma być dokładne wyjaśnienie konieczności zreformowania polskiego prawa. Planowane rozmowy dotyczyć mają ustalenia wspólnego kierunku i zakresu prac nad „prawdą historyczną” dotyczącą II wojny światowej. Bronisław Wildstein wyraził głęboką nadzieję, że spotkanie polskiego zespołu z izraelskim zaowocuje stworzeniem, w niedalekiej przyszłości, „wspólnych przedsięwzięć badawczych i historycznych”. Jego zdaniem, wspólne badania polskich i izraelskich ekspertów, mogłyby doprowadzić do stworzenia wieku wartościowych publikacji na temat II wojny światowej.
Z faktu, że strona izraelska jako pierwsza wystosowała oficjalne zaproszenie dla zespołu do spraw prawno-historycznych, można wywnioskować, że im także zależy na pojednaniu naszych państw. Narastający w ostatnim czasie konflikt, wielu izraelskich ekspertów, zrzucało na zbliżające się tam wybory. Potępianie nowelizacji o Instytucie Pamięci Narodowej miało być -według nich- zabiegiem politycznym.
Na czele izraelskiego zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Polską stanął Juwal Rotem, będący dyrektorem generalnym izraelskiego resortu spraw zagranicznych. Oprócz niego, w zespole, zasiadać będą: historycy pracujący w instytucie – doktor David Zilberkland oraz profesor Dina Poray, zastępca dyrektora instytutu Yad Vashem – Jossi Gevir oraz ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari.
Propozycja stworzenia zespołów odpowiedzialnych za dialog prawno-historyczny zrodził się podczas rozmowy telefonicznej. Jest to wspólny pomysł Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.