Polski (Nowy) Ład został wprowadzony w celu pomocy przedsiębiorcom i zwykłym obywatelom w odnalezieniu się w post-covidowej rzeczywistości. Jednak już od momentu ogłoszenia nad nim prac wiele osób zajmujących biznesem wyrażało obawę, że zamiast polepszyć, tylko pogorszy stan rzeczy. Czy rzeczywiście tak się stało? Jak Nowy Ład wpłynął na leasing? Sprawdzamy!
Leasing w Nowym Ładzie – zmiana na plus
Jak zmienił Nowy Ład leasing? Ku zaskoczeniu wielu osób – na lepsze. W jaki sposób? Otóż okazało się, że w nowych przepisach koszty leasingu uznawane są za generujące koszty, a więc płacąc ratę leasingową zaoszczędzasz na składce na ubezpieczenie zdrowotne oraz płacisz mniej podatku. Dlatego można pomyśleć o zmianie harmonogramu spłat tak, aby rata była większa. Dzięki temu podatek dochodowy zostanie zmniejszony, a w dodatku szybciej spłacisz cały leasing. Ponadto niezależnie od ceny pojazdu, w koszty możesz wpisać wszystkie odsetki od leasingu.
Jednak zmiana umowy może Cię kosztować do kilkuset złotych. Tak dzieje się, jeżeli zmiany są wprowadzone za pomocą aneksu. W przypadku leasingów z ryczałtem jest to operacja całkowicie bezpłatna. A wracają do zmian, które wprowadza Nowy Ład: leasing daje teraz szybszą amortyzację leasingowanych maszyn, pojazdów i urządzeń. W przypadku samochodu jest to już zaledwie dwa lata, podczas gdy przy normalnym zakupie to ok. pięciu lat.
W związku ze zmianami wielu przedsiębiorców decyduje się na dłuższy okres leasingu. Czy ma to sens? Tu trzeba rozważyć korzyść – przez dłuższy okres czasu płacimy mniejszą składkę i podatek – oraz negatywny aspekt takiego działania, czyli mniejsze raty miesięczne, przez co nie oszczędzisz jakiś pokaźniejszych kwot.
Co pozostało po staremu?
Skoro wiemy, co się zmieniło, teraz zobaczmy, czego nie przekształcił Nowy Ład – leasing w paru aspektach pozostał bez zmian. Nadal jest to bardzo prosty sposób na sfinansowanie zakupu oraz nie doszły żadne nowe wymogi związane z dokumentami. Wciąż nie potrzebujesz ich zbyt wielu. Laeasingodawcy nie zmienili także na jego skutek procedur i decyzje podejmowane są bardzo szybko. Ponadto nie zmieniło się również to, że do momentu wykupu przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, a więc w razie kłopotów firmy nie zajmie go komornik.
Jeśli chcesz skorzystać z pozytywnych zmian i wziąć w leasing maszyny lub inny sprzęt, odwiedź koniecznie na stronę Leason. Znajdziesz na niej skuteczną pomoc przy znalezieniu kredytu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Zajrzyj tam już dzisiaj!