Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Poradniki

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w organizacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym całkowicie program obejmie lata 2020-22, a jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w obecnej kwestii zaopiniuje Komisja Wspólna Poziomu i Samorządu Terytorialnego na najbliższym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla niemowlęta i młodzieży niepełnosprawnej w następnych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła wykorzystać młodzież z niepełnosprawnościami, pokazująca się w grupach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia wszystkie i stałe).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, lub po jakiś 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze materiałów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w organizacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach byłych stanowił on już wprowadzany na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w organizacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach byłych stanowił on już wprowadzany na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz natomiast w klubie z tym, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie zamieni się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych prawych do pobrania usług są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o modyfikacji formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w prawu.

Nie zastąpiły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycji i Sportu Komisji Wspólnej Poziomu i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego prawdziwszych trosk i pozytywnie go zaopiniował.

– Na momencie konsultacji mieliśmy niskie pytania i uwagi do zaproponowanych rozwiązań, jednak po ich uzupełnieniu na tym świecie w sposobie obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Znaczy to, iż na opracowanym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie uznany.

Program istotny, ale bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników zarówno do kształcenia ogólnego, jak i wyrabiania w zawodach, w niniejszym podręczników do kształcenia specjalnego, przyjętych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedze i wychowania, a też materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla studentów niepełnosprawnych, należących do szkół ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie z nim dofinansowanie ma mieć:

– do 225 zł – dla studentów z niepełnosprawnością trudną w stanie małym lub wielkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, należących do grupy specjalnej ćwiczącej do lektury;

– do 390 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stanie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem,
z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, należących do szkół branżowych Także dodatkowo II stopnia;

– do 445 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stanie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, należących do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a dodatkowo klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego realizowanych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych realizowanych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments