Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla 65 plus

Poradniki

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla wiekowym. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych również możliwość czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w układzie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla wiekowym

– W klubu z planowanym wprowadzeniem nowego kroku znoszenia ograniczeń powiązanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt prawa w tej myśli.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sytuacji ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w klubu z wystąpieniem stanu epidemii.

Czyni ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w punkcie zakrywania ust i nosa, a też wprowadza modyfikacje w zakresie przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „bardzo powiela ono rozwiązania zamknięte w prawu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W układzie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być utrzymywane pod warunkiem, że zachowane będą istotne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja planuje się również przywrócenie praktyce w punktach handlowych o wielkości sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła uznana na zasadzie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono ilość osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której jest przeprowadzana sprzedaż lub oferowane są usługi. Nadal – do odwołania będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub robienia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja planuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem organizującym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w roli konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w klubu z prowadzeniem czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce czyli w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających naukę w Polsce czyli w państwie sąsiadującym. Z opinie na dolę epidemiczną nie mówi toż kobiet pracujących zawód medyczny i osób prowadzących czynności zawodowe, służbowe lub handlowe w strukturach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wpisania w mieszkanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w punkcie zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób pomagających w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego krótszych niż 75 m kw. będzie mogło działać w obecnym jednym czasie pięć osób, oprócz osób pomagających w postępowaniu tego kultu.

Na sił rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie mienie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza te zmiany, jeśli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments