Leasing maszyn to świetne rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych i przedsiębiorstw, które chcą zaopatrzyć się w nowe urządzenia bez konieczności zaciągania kredytu. Taka opcja jest bardzo elastyczna, a do tego pozwala na dokładne rozplanowanie funduszy i szybkie załatwienie wszelkich formalności. Kto powinien postawić na leasing maszyn produkcyjnych i jak wybrać najlepszą ofertę dla swojej firmy?
Na czym polega leasing maszyn produkcyjnych?
Najprościej mówiąc, leasing maszyn przemysłowych to forma wypożyczenia urządzenia będącego przedmiotem umowy. Kontrakt zawierany jest pomiędzy firmą leasingową (nazywaną leasingodawcą), która wypożycza daną maszynę, a tzw. leasingobiorcą, czyli podmiotem korzystającym z tej oferty. W zależności od warunków zawieranej umowy można wyróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Pomiędzy tymi rozwiązaniami istnieje kilka różnic, jednak najważniejszą z nich jest brak konieczności wykupu maszyny po zakończeniu okresu leasingu operacyjnego. Drugi wariant jest z kolei nastawiony na zakup środka trwałego.
Dlaczego leasing maszyn się opłaca?
Leasing maszyn to korzystne rozwiązanie, które oferuje szereg zalet – do najistotniejszych należy spora elastyczność i opłacalność. Wiele przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych zmienia ofertę swoich produktów nawet kilkukrotnie w trakcie swojej działalności. Zakup nowych maszyn potrzebnych w procesie produkcyjnym może okazać się jednak niezwykle kosztowny. Leasing urządzeń przemysłowych daje możliwość wypróbowania danego rozwiązania i zakupienia go dopiero wtedy, kiedy okaże się ono dochodowe; co więcej, w ten sposób można również bez problemu zachować płynność finansową w bieżących operacjach firmy.
Jak wygląda proces leasingowy?
Uzyskanie leasingu bezpośrednio u leasingodawcy może okazać się problematyczne. Przed propozycją umowy należy przedstawić szereg dokumentów poświadczających o sytuacji finansowej, a przy jakichkolwiek niedociągnięciach oferta może okazać się niekorzystna. Warto więc skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę oczekiwania i sytuację finansową klienta, dokonają oni selekcji leasingodawców i przedstawią jedynie najbardziej atrakcyjne oferty. Po podjęciu decyzji złożony zostanie wniosek leasingowy – po pozytywnym rozpatrzeniu można podpisać umowę. Proces kończy się w momencie odbioru urządzenia będącego przedmiotem leasingu, które od tej pory może być wykorzystywane w pracy przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto korzystać z pomocy dorady, decydując się na leasing maszyny?
Korzystanie z pomocy firmy doradczej pozwoli na uzyskanie korzystniejszych warunków spłat, a także na zaoszczędzenie cennego czasu. Dobry doradca leasingowy pomoże w maksymalnym uproszczeniu procedur, a także rozwieje wszelkie pojawiające się wątpliwości. Z tego względu takie rozwiązanie szczególnie docenią osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z tego typu umowami. Jeśli w grę wchodzi leasing maszyn przemysłowych z zagranicy, doradca zwróci także uwagę na najkorzystniejsze przewalutowanie, aby nie narażać klientów na dodatkowe koszty. W niektórych przypadkach możliwe jest zawarcie umowy leasingowej nawet przez osoby nieposiadające wkładu własnego i bez przedstawiania historii kredytowej.
Leasing maszyn – jakie urządzenia mogą być przedmiotem umowy?
W ramach zawieranej umowy możliwy jest zarówno leasing maszyn używanych, jak i nowych urządzeń. W zależności od zapotrzebowania danego zakładu można zdecydować się na leasing maszyn CNC, urządzeń rolniczych i leśnych, sprzętów do obróbki żywności lub tworzyw sztucznych, maszyn drukarskich, budowlanych, a także wózków widłowych. Doradca pomoże Ci w znalezieniu interesującego Cię urządzenia i wyborze korzystnej oferty. Po zakończeniu trwania umowy można wykupić maszynę lub ją zwrócić – dokładne warunki są zależne od konkretnej oferty.