Księgowość w średniej firmie – jak wygląda?

Księgowość w średniej firmie – jak wygląda?

Warto przeczytać

Księgowość jest zmorą każdej firmy. Papierologia odciąga od prowadzenia głównej działalności. Pochłania czas i energię. Niejednokrotnie kosztuje też sporo nerwów. Czy można prowadzić księgowość w średniej firmie i nie zwariować? Jak to wygląda?

Samodzielnie?

Taką formę prowadzenia księgowości wybrało w Polsce 300 tysięcy firm. Jest to rozwiązanie dobre wyłącznie dla małych i średnich firm. W dużych, nawał obowiązków mógłby przytłoczyć każdego. Wiele osób kupuje druki akcydensowe i godzinami je wypełnia. Traci czas na wędrówki do urzędów skarbowych i zadawanie pytań. Czasami szuka odpowiedzi w internecie i uzupełnia część dokumentów bardziej dzięki intuicji, niż wiedzy.

Czy to dobry sposób na prowadzenie analiz finansowych, czy ksiąg przychodów i rozchodów? Nie bardzo. Jeżeli we firmie jest zatrudnionych kilkunastu pracowników, to ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca będzie całkowicie samodzielnie prowadził księgowość swojej firmy. Tym bardziej, że księgowość to nie tylko fizyczne prowadzenie wszystkich niezbędnych ksiąg. Jest to również właściwe ich przechowywanie oraz śledzenie rasy branżowej. Dla kogoś, kto nie czuje się dobrze w tej tematyce – prawdziwe piekło.

Programy księgowe dla średnich firm

Dużym ułatwieniem są programy do księgowości. Praca w nich jest dużo szybsza niż w przypadku tradycyjnych metod. Nie ma potrzeby żmudnego podliczania kolumn w kalkulatorze, przepisywania, czy poprawiania. Wszystko można zrobić jednym kliknięciem. Na szczególną uwagę zasługuję program do księgowości RAKS (RAKSSQL). Jest to bardzo dobry program, który wspiera średnie firmy. Warto też zauważyć, że jest to produkt w pełni Polski i jest on dostosowany do przepisów Unii Europejskiej.
Wykupienie pakietu takiego programu ułatwia pracę nad księgowością. Staje się ona bardziej efektywna, a przedsiębiorca ma więcej czasu na to, co faktycznie przynosi mu dochód.

Programy księgowe, całkowicie zmieniają charakter rozliczania się podatnika. Ułatwiają go i automatyzują. Dzięki nim, nawet laik może lepiej odnaleźć się w gąszczu przepisów i paragrafów. Przy ich pomocy, można samodzielnie prowadzić kadry, Księgi Podatkowe oraz Księgi Handlowe. Pozwalają na pełne i kompleksowe prowadzenie rachunkowości.

Decydując się na to rozwiązanie, warto wspomnieć, że jest ono tańsze niż korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Cena oprogramowania oraz jego aktualizacji, które przeprowadzane są raz do roku, jest niższa niż zatrudnienie dodatkowej osoby. Korzystanie z takiego rozwiązania, jest więc dla firmy sporą oszczędnością.

Dział księgowy

W średnich firmach się go nie organizuje. Nie opłaca się zatrudnić dodatkowej osoby, która tylko i wyłącznie zajmowałaby się księgowością. Jest to luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko duże przedsiębiorstwa. Coraz częściej, i one z niego rezygnują. Nowoczesne podejście, traktuje własny dział księgowy jako rozrzutność i koszty, które można przyciąć.

Outsourcing księgowy

To rozwiązanie polega na zatrudnieniu do prowadzenia księgowości zewnętrznego podmiotu. Może być nim biuro rachunkowe. Na podstawie zawartej umowy, określa się zakres obowiązków biura oraz stałą, miesięczną i zryczałtowaną opłatę. Warto pamiętać o tym, że również można ją wliczyć w koszty działalności gospodarczej.

0 0 votes
Oceń