Księgowość tradycyjna czy elektroniczna – co wybrać?

Księgowość tradycyjna czy elektroniczna – co wybrać?

Warto przeczytać

Niemal każdemu z nas pojęcie rachunkowości, czy biura księgowego kojarzy się z tonami papierów, ogromem formalności i masą „straconego czasu”. Niekoniecznie słusznie. Wraz ze zmieniającym się światem i tutaj nastąpił spory postęp. Aplikacje internetowe, programy do fakturowania online – księgowość również idzie z duchem czasu, dając przedsiębiorcom możliwość prowadzenia firmy praktycznie bez wychodzenia z przysłowiowych czterech ścian. Na jaką opcję warto więc się zdecydować? Czy postawić na tradycyjną księgowość w biurze, czy pójść w stronę profesjonalnych programów do Faktur?

Tradycyjne biuro księgowe – wady i zalety
To model tradycyjny w którym to przedsiębiorca zobowiązany jest dostarczyć niezbędne dokumenty do biura księgowej. Niewątpliwą zaletą tego sposobu rozliczania swojej firmy jest fakt, iż przedsiębiorca zyskuje kompleksowe wsparcie specjalisty, a także odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniu przeniesiona jest na biuro. Niestety szczególnie dla bardzo zabieganych przedsiębiorców uciążliwa może być konieczność dojazdów i wizyt w wybranej placówce (choć i tutaj coraz częściej pojawiają się opcje kontaktu online). W odróżnieniu od programów do Faktur online brakuje tu także codziennych raportów dotyczących kwestii rozliczeń, czy ogólnie mówiąc większego dostępu do bieżących informacji.

Księgowość internetowa – dlaczego warto na nią postawić?
Programy do Faktur to niezbędne narzędzie księgowości internetowej. Dzięki programom do fakturowania przedsiębiorca jest w stanie prowadzić rozliczenia swojej firmy w sposób zupełnie samodzielny i niezależny, choć to nie jedyna możliwość. W końcu księgowość internetowa może być prowadzona także przez profesjonalistów, znających swój fach jak nikt inny.

Programy do Faktur Online mają wiele przydatnych funkcjonalności – obliczanie składek i zobowiązań podatkowych, tworzenie baz danych i ewidencji, jak również prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Poza tym często możliwa jest integracja z zewnętrznymi aplikacjami, na przykład kalendarzem, bankowością online, czy systemem samodzielnej windykacji, dzięki czemu wszystkie najważniejsze sprawy załatwiane są w jednym miejscu.

Program do fakturowania – dla kogo?
Skoro dostępne są dwie opcje – będąc przedsiębiorcą można by się zastanawiać z której z nich należy skorzystać. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka prosta. Wszystko zależy od potrzeb firmy oraz indywidualnych preferencji jej zarządu, czy szefostwa.

W zasadzie zarówno stacjonarne biuro księgowe, jak i programy do fakturowania oraz tak zwana księgowość internetowa oferują klientom kompleksowe rozwiązania i usługi. Na opcję specjalistycznych programów księgowych decydują się szczególnie małe przedsiębiorstwa, którym zależy na zaoszczędzeniu oraz zmniejszeniu kosztów prowadzenia działalności.

Duży wpływ na wybór ma także sam sposób prowadzenia rozliczeń – Programy do Faktur online dedykowane są głównie małym firmom, które prowadzą uproszczoną księgowość, dla wszystkich większych – o rozbudowanych rozliczeniach bardziej korzystny wydaje się wybór tradycyjnego biura księgowego.

 

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments