Kredyt inwestycyjny to rodzaj kredytu bankowego, który przeznaczany jest na finansowanie przedsięwzięć, których głównym celem jest odtworzenie, powiększenie bądź modernizacja wartości majątku trwałego. Dążeniem może być także zakup wartości o charakterze niematerialnym i prawnym. Inną możliwością jest nabycie udziałów lub długotrwałych papierów wartościowych. Przekonaj się, czym cechuje się specyficzna forma kredytu inwestycyjnego, jaką jest kredyt unijny.
Warunki uzyskania kredytu inwestycyjnego
Aby móc uzyskać kredyt inwestycyjny, niezbędny jest pozytywny wynik przeprowadzanej przez bank analizy ekonomiczno – finansowej kredytowanego przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym. Bank w momencie udzielania kredytu wymaga udziału własnego przedsiębiorstwa, tym samym zmniejszając ryzyko ponoszone przez bank. Kredyt inwestycyjny to typ pożyczki udzielanej zwykle na dłuższe okresy.
Jak zaznacza ekspert reprezentujący Poznański Bank Spółdzielczy: Schemat spłat może cechować rozdzielenie go na równe raty kapitałowe lub równe raty sumaryczne. Raty kapitałowe to tak naprawdę pojęcie równoważne malejącym ratom sumarycznym. Charakteryzuje się naliczaniem odsetek od coraz niższego kapitału.
Kredyt unijny
Kredyt unijny, określany także mianem kredytu pomostowego to rodzaj zobowiązania, przeznaczony na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. Istnieje jednak pewna różnica, odróżniająca go od tradycyjnych form kredytu inwestycyjnego. Jest nią dofinansowanie owych przedsięwzięć przy pomocy środków pomocowych, określanych mianem środków unijnych. Celem takiego kredytu jest realizacja całości zaplanowanej inwestycji, jeszcze przed uzyskaniem dofinansowania ze środków pomocowych.
Przy pomocy tego kredytu można finansować nawet całą wartość brutto nakładów inwestycyjnych. Otrzymana pomoc, jaką jest dotacja, przeznaczona jest na spłatę zaciągniętego kredytu. Kredyt unijny może zostać udzielony na okres do 15 lat. Jego spłata odbywa się według indywidualne dobranego i dostosowanego terminarza, który uwzględnia zarówno potrzeby, jak i możliwości kredytobiorcy.
Co daje kredyt UE?
Kredyt UE to opcja umożliwiająca połączenie w jednej umowie kredytowej kredytu pomostowego na finansowanie części kosztów kwalifikowanych, które podlegają refundacji, a także kredytu inwestycyjnego na finansowanie pozostałych kosztów niekwalifikowanych oraz kwalifikowanych. Jest to więc konstrukcja umożliwiająca sprawną ocenę wniosku, a w konsekwencji skrócenie czasu, niezbędnego na wydanie decyzji dotyczącej finansowania.
Wsparcie unijne mogą otrzymać przedsiębiorstwa, tworzące i wprowadzające pewne innowacje, a także te, które planują wdrożyć na rynek nowe produktu bądź technologie. Przeznaczony jest on także dla wykonawców projektów, w których udział biorą pieniądze unijne.