Kredyt odnawialny to jedna z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnego kredytu gotówkowego, ale czy na pewno? Czym różnią się od siebie standardowe kredyty od tych odnawialnych? Co jest bardziej opłacalne i na co powinno się zwracać uwagę zanim podejmie się decyzję?
Jak dostać kredyt gotówkowy?
Żeby dostać kredyt gotówkowy trzeba pójść do wybranego banku i skorzystać z dostępnej w nim konkretnej oferty kredytowej. Po złożeniu wniosku, potrzebnych dokumentów i pozytywnym przejściu weryfikacji zdolności kredytowej, otrzymujemy wybraną kwotę na nasze konto. W ten sposób mamy możliwość wykorzystania pieniędzy na wybrany cel, z zaznaczeniem, by w określonym czasie (najczęściej od kilku do kilkunastu lat) spłacić swoje zadłużenie.
Jest to więc jednorazowa umowa zawarta z bankiem na określonych warunkach, a w przypadku wywiązania się ze zobowiązań finansowych także otrzymania szansy na wzięcie kolejnego kredytu. Z ofertami kredytów bankowych najlepiej zapoznać się korzystając z porównywarek, przykładowo https://pożyczki-online.pl/kredyty-gotowkowe/, co daje nam większe szanse na to, by znaleźć najlepszą i najbardziej korzystną opcję kredytową.
Czym jest kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny działa inaczej niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Przede wszystkim nie otrzymujemy pieniędzy, ale dostajemy limit na koncie osobistym, a co za tym idzie, aby go otrzymać, trzeba być klientem danego banku. Dużą zaletą jest niskie oprocentowanie, a szansę na jego otrzymanie mają osoby, na których koncie regularnie pojawiają się przychody. Innymi słowy, mamy stale otwartą linię kredytową na swoim koncie, z której możemy dowolnie korzystać przy różnych okazjach, oczywiście w granicach ustalonych przez bank i limit jaki został nałożony (zazwyczaj są one dosyć wysokie). Zazwyczaj kredyt odnawialny przyznawany jest na 12 miesięcy, z możliwością odnowienia.
Jak spłaca się taki kredyt? To dosyć proste – każdy wpływ na konto (wypłata, renta, emerytura itd.) traktowane jest jako spłata linii kredytowej. Oprocentowanie takiego kredytu zazwyczaj jest stosunkowo niskie, tak samo koszty prowizji.
Co się bardziej opłaca – kredyt gotówkowy czy odnawialny?
Patrząc na korzyści, można wyjść z założenia, że bardziej opłacalny jest kredyt odnawialny. Niższe koszty kredytu (czasem nawet brak odsetek czy prowizji) dają wiele do myślenia. Z kolei kredyt gotówkowy zawieramy na określoną kwotę i z określonymi kosztami, które należy spłacić w wyznaczonym terminie, co zazwyczaj jest sporym obciążeniem finansowym. Czy więc kredyt odnawialny jest tym, na co powinniśmy się zdecydować w zamian za tradycyjny kredyt? Niekoniecznie.
Posiadanie stałego dostępu do kredytu i możliwość zaciągania długu na koncie jest w wielu przypadkach bardziej ryzykowne. Jeżeli mamy zwyczaj do częstego wydawania pieniędzy i nie zwracania sobie głowy stanem naszego konta, korzystanie z kredytu odnawialnego może wpędzić nas w kłopoty. Szczególnie jeżeli wydajemy zdecydowanie więcej niż jesteśmy w stanie oddać, a regularne wpłaty na konto w postaci wynagrodzenia są niższe niż nasze zadłużenie.
Co więc lepiej wybrać? Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, zanim więc zdecydujemy się na wybór kredytu gotówkowego lub odnawialnego, lepiej jest dobrze przemyśleć sprawę. Trzeba znać ryzyko i własne możliwości finansowe, co pozwoli nam na rozsądne korzystanie z ofert banków i uniknięcie kłopotów związanych ze spłatą zobowiązania. Najlepiej kierować się tym, która z dostępnych opcji jest odpowiedzią na nasze bieżące i przyszłe zapotrzebowania.