Kończąc szkołę jesteśmy przekonani, że nasza wiedza z języków obcych jest wystarczająca i spokojnie sobie poradzimy. Skoro oceny były bardzo dobre, to przecież nie mogłoby być inaczej. Jednak w sytuacji, kiedy musimy sprawdzić swoją wiedzę w praktyce – pojawia się blokada. Słówka gdzieś ulatują, nie wiemy jak poprawnie sformułować zdanie, a z obawy przed popełnieniem błędu, nie mówimy nic.
Jak udoskonalić swój angielski?
Wielu ludzi ma problem z mówieniem w obcym języku, mimo że wiedzę teoretyczną mają opanowaną. Największym błędem, jaki możemy popełnić, to zaprzestanie nauki wraz z zakończeniem szkoły. Żeby nie bać się mówić, trzeba uczyć się regularnie i utrwalać swoją wiedzę. Inaczej pojawi się bariera językowa, której nie będziemy potrafili pokonać. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest jakiś kurs językowy, ale kiedy z różnych przyczyn nie możemy sobie na taki pozwolić – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć w domu.
Ucz się regularnie
Wybranie jednego dnia w tygodniu, który w całości poświęcimy na naukę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Nauka zacznie być męcząca i szybko zapomnimy to, czego się uczyliśmy. Zdecydowanie lepsze efekty przyniesie systematyczna nauka codziennie, choćby przez pół godziny. Wtedy przyswoimy większą ilość materiału.
Nie bój się mówić
Łatwo to brzmi, ale zdecydowanie trudniej jest to wykonać. Możemy zacząć od rozmów z kimś bliskim, przed kim nie czujemy wstydu i ustalić, że w określone dni rozmawiamy tylko po angielsku. Początki zapewne będą trudne, ale nie warto się zniechęcać, bo przecież błędy popełniamy zawsze, nawet w ojczystym języku. Kiedy przełamiemy blokadę w sobie – z każdym takim spotkaniem będzie coraz lepiej. Kiedy nie mamy możliwości porozmawiać z kimś z naszego otoczenia, nic straconego. W dobie Internetu łatwo znajdziemy kogoś, z kim będziemy mogli porozmawiać i poćwiczyć język. Oczywiście to nie samo co rozmowa w cztery oczy, ale taka forma konwersacji również nam pomoże zwalczyć strach.
Słuchaj angielskich piosenek
Chyba każdy ma swoje ulubione utwory muzyczne, więc czemu by ich nie wykorzystać do nauki? Wystarczy ściągnąć słowa, włączyć piosenkę i śledzić tekst. Nie tylko pomoże nam to zrozumieć, o czym śpiewa piosenkarz, ale poznamy również wymowę poszczególnych słów.
Grzegorz Hanus Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze szkołą języka angielskiego w Częstochowie tarkowski.edu.pl. |