Jak podejść do oszczędności domowych?

Jak podejść do oszczędności domowych?

Warto przeczytać

Kwestia potrzeby wypracowania odpowiedniego modelu oszczędności jest jedną z podstawowych myśli przyświecających każdemu budżetowi domowemu. Okazuje się, że rodziny, czy inaczej gospodarstwa domowe, które nie potrafią efektywnie oszczędzać wypracowywanego kapitału, trwonią go niepotrzebnie, narażając się nierzadko na sporą dawkę stresu i problemów generowaną chociażby ze względu na niespodziewane wydatki, których pełno w życiu ze względu na jego zmienność i nieodłącznie pojawiające się od czas do czasu problemy.

Tym bardziej zatem warto odpowiedzieć sobie możliwie merytorycznie na zapytanie przedstawione w tytule niniejszego artykułu, a mianowicie: jak podejść do oszczędności domowych? Okazuje się, że fundamenty budowy prywatnego, rodzinnego portfela oszczędności wcale nie są tak trudne w skonstruowaniu, jak mogłoby się to na pozór wydawać! W tym miejscu nie pozostaje już zatem nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich potencjalnie choćby zainteresowanych czytelników do wnikliwej lektury przygotowanych treści!

 

Przede wszystkim, zdecydowanie warto pamiętać, że część oszczędności, najlepiej odpowiadających co najmniej sześciomiesięcznym potrzebom finansowym naszej rodzinny warto trzymać w postaci najbardziej płynnych aktywów (czyli gotówki), w bardzo bezpiecznym, ale i łatwo dostępnym miejscu, takim jak rachunek bankowych lub bezproblemowa i niegenerująca przy jej rozwiązaniu kosztów lokata bankowa. Tego rodzaju „poduszka powietrzna” przyda nam się jako bufor na czarną godzinę, chorobę, stratę pracy itd.

 

Co więcej, niezbędnym jest również pomyśleć o takich kwestiach, jak walka z inflacją, która od czasu do czasu daje o sobie znać w każdej, nawet rozwiniętej gospodarce. Przemyślmy, jaka klasa aktywów najlepiej zabezpiecza nas przed zgubnym wpływem inflacji. Nie trzeba ukończyć studiów magisterskich z ekonomii czy rachunkowości albo finansów aby wiedzieć, że sama gotówka nie zapewnia należytej ochrony przed inflacją.

 

Na końcu pamiętajmy również, że im bliżej mamy do emerytury, tym nasz portfel powinien być skonstruowany w sposób bardziej defensywny tak, żeby nie narażać nas na ryzyko istotnego ograniczenia często budowanego przez wiele lat portfela! Jeżeli mamy zatem niewielki horyzont inwestycyjny, nasz, jak to się ładnie mówi, „apetyt na ryzyko” powinien być stosownie ograniczony!

 

Reasumując poczynione w ramach przedmiotowego artykułu przemyślenia, można pokusić się na ostrożną sugestię, zgodnie z którą mądre (rozważne, optymalne, nacechowane starannością) podejście do gospodarowania budżetem domowym pozwoli nam na komfortowe zakupy nawet droższych sprzętów domowych, takich jak komoda do salonu czy komputer do biura domowego prowadzonego w warunkach popularnego ostatnimi czasy home office. Oszczędności będą także podstawą budowy prywatnej części portfela z przeznaczeniem chociażby na jesień życia i lata emerytalne. Dlatego już dzisiaj, najlepiej za młodu, warto zatroszczyć się o samego siebie i wdrożyć mądre zasady oszczędzania domowego!

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments