Górnośląskie atrakcje. Bytom

Pożyczka Lokalna Śląskie

Jest jednym z najstarszych miast na terenie Górnego Śląska. Wiadomo, że już w XI wieku na terenie obecnego miasta istniała ważna osada, która mogła się pomyślnie rozwijać dzięki położeniu w pobliżu ważnych szlaków handlowych.

Górnośląskie atrakcje. Bytom

Rudy srebra i ołowiu wydobywane tu już w średniowieczu sprawiły, że Bytom przez wieki rozwijał się doskonale. Do dziś na terenie miasta zachowało się wiele cennych zabytków, które najlepiej przypominają o najwspanialszych czasach tego ośrodka przemysłowego. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Bytomiu?

Wspaniały rynek otoczony zabytkowymi kamienicami z pewnością zasługuje na uwagę. W jego pobliżu wznosi się najwspanialsza świątynia miasta, jaką jest kościół Wniebowzięcia NMP. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, a z najdawniejszych czasów do dziś przetrwało prezbiterium oraz romańska kolumna widoczna przy jednym z portali. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na wykonane w XVII wieku portrety bytomskich książąt oraz kopię obrazu Matki Boskiej Bytomskiej.

Bytom, jak na miasto ściśle związane z ciężkim przemysłem, może się też pochwalić licznymi zabytkami techniki. Jednym z najwspanialszych jest Elektrociepłownia Szombierki, na uwagę zasługuje też Szyb Krystyna. Nie brak też na terenie interesujących osiedli robotniczych, wśród których wyróżnia się Bobrek oraz Kolonia Zgorzelec. Mimo przemysłowego charakteru miasta Bytom może się pochwalić również pięknymi skarbami przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat leśny o nazwie „Segiet” oraz wyjątkowo malowniczy Las Miechowicki. Goszcząc w Bytomiu koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Górnośląskie, w którego zbiorach można podziwiać i ludowe stroje, i wspaniałą kolekcję malarstwa polskiego.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments