Dlaczego warto oszczędzać?

Gospodarka Inwestycje

Co będziemy mieli z tego, że zaczniemy odkładać pieniądze? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie właśnie w tym artykule.  Wiele osób ma problemy z oszczędzaniem. Z pozoru wydaje nam się to bardzo łatwe. Przecież co ciężkiego może być w tym, aby każdego miesiąca odłożyć, chociaż kilka złotych? Czas się tego nauczyć i dowiedzieć się, jakie korzyści z tego płyną.

Pieniądze przydadzą się zawsze, jednak niestety nie rosną one na drzewach. A szkoda, ponieważ życie byłoby wtedy o wiele łatwiejsze. Żeby mieć zawsze trochę grosza przy sobie, najlepiej jest zacząć oszczędzać. Nie jest to coś dla każdego i trzeba być naprawdę silnym i mieć dużo wiary w siebie, aby zaoszczędzić większą kwotę. Jednak gdy już uzbieramy co nieco, to możemy być z siebie naprawdę dumni. Jednak jak zacząć?

Dlaczego warto oszczędzać?

Może by tak na samym początku warto przede wszystkim pomyśleć, dlaczego my w ogóle chcemy oszczędzać. Czy to coś nam da? Czy to jest coś dla nas, czy może musimy naprawdę dużo nad sobą popracować, aby nam się udało? To jest zaledwie kilka pytań, lecz na które przede wszystkim sami sobie musimy odpowiedzieć. Jeśli więc ktoś jeszcze nie jest do oszczędzania przekonany, to niech nad tym trochę pomyśli.

Świetnym powodem do oszczędzania mogą być, na przykład nasze marzenia. Wiadomo, że każdy z nas chciałby coś w życiu osiągnąć i nie będzie to wcale takie łatwe. Niektóre rzeczy będą wymagały mniej zaangażowania, jednak do niektórych będzie trzeba naprawdę mocno się przyłożyć i chodzi tu o zaangażowanie się pod każdym względem. Jednak chyba dla osób, które naprawdę o czymś marzą, to nie będzie żaden większy problem. Jeśli komuś zależy, to zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Dlatego, nawet jeśli do spełnienia naszych marzeń potrzebna nam jest większa kwota, która aktualnie wydaje nam się nierealna, to tak naprawdę, przy odpowiednim zaangażowaniu jesteśmy w stanie ją osiągnąć. Wystarczy tylko dowiedzieć się, w jaki sposób można oszczędzać i po prostu zacząć się stosować do tych rad. Wydaje się to ciężkie, szczególnie jeśli lubimy wydawać pieniądze i ich trzymanie przy sobie idzie nam już gorzej, jednak z czasem pokonamy każdą pokusę, która w nas się pojawia.

Prócz marzeń możemy mieć po prostu jakiś cel i chcemy jak najszybciej go osiągnąć. Jest to chyba najlepsze podejście, jeśli dopiero co zaczynamy przygodę z oszczędzaniem. Samo zbieranie pieniędzy może być mało motywujące, jednak gdy już określamy sobie jakiś cel, to idzie nam o wiele łatwiej i przyjemniej i za każdym razem, gdy kwota się powiększa i jesteśmy coraz bliżej celu, to mamy coraz więcej motywacji do tego, by odkładać coraz większe kwoty. Jednak nie można popaść w skrajność. Najpierw trzeba pamiętać o obowiązkowych opłatach i zapewnieniu sobie nieco wyższych, niż podstawowe potrzeby, a resztę pieniędzy możemy przeznaczyć na oszczędzanie i rozrywkę. Taki podział będzie najlepszy, ponieważ nie odczujemy tak bardzo braku pieniędzy, jeśli jednocześnie dobrze rozplanujemy wszystko.

Mniej więcej właśnie tak powinniśmy do tego podejść na samym początku. Nieco chęci, trochę motywacji i krok po kroku będziemy zbliżali się do upragnionego celu. Jednak nie o tym tu będzie mowa, ponieważ czytając dalej, natkniecie się na kilka ciekawych sposobów na oszczędzanie, jednak to dopiero za chwilę.

Kto może oszczędzać?

Może troszkę głupie pytanie, ponieważ tak naprawdę może każdy, jednak chodzi głównie o to, kto tak naprawdę jest w stanie i tu chodzi o wiek, o charakter i o ilość pieniędzy, jaką ta osoba miesięcznie zarabia.

Każdy jest w stanie kiedyś zacząć swoją przygodę z oszczędzaniem, jednak raczej mniejszość potrafi to zrobić na zawołanie. Może niektórzy się oburzą i powiedzą, że oni nie mają z tym żadnego problemu, jednak nasze społeczeństwo ma pewne charakterystyczne cechy, które jednak mówią inaczej. Żyjemy w dobie konsumpcjonizmu i bardzo ciężko byłoby to zmienić. Dlatego też wielu z nas, gdy tylko widzi coś, co go zainteresuje lub gdy nawet zauważy jakąś okazję, to od razu chce to mieć i nagle zapomina o tym, że te pieniądze trzeba oszczędzać i taki był cel. To jest pewna zachłanność, z którą trzeba walczyć i da się ją pokonać.

Jeśli ktoś chce oszczędzać, to po prostu musi poznać wartość pieniądza, musi przekonać się, co to znaczy brak środków na koncie, musi mieć bardzo silną wolę i przede wszystkim musi tego naprawdę, z całego serca chcieć. Te kilka cech i sytuacji, to prosta recepta do osiągnięcia umiejętności oszczędzania. Jednym może być łatwiej, a innym trudniej, jednak z czasem każdy nauczy się, co to znaczy oszczędności.

Nie trzeba wcale zarabiać dużych sum, aby mieć oszczędności. Tak naprawdę nawet mając minimalną krajową, da się zaoszczędzić w skali miesiąca, chociażby kilkadziesiąt złotych. Komuś wydaje się to mało? To niech sobie wyobrazi, że po roku może zrobić się z tego kilkaset złotych, a po kilku latach dobre kilka tysięcy i już z taką kwotą można coś zrobić interesującego. Niezależnie więc od tego, czy ktoś ma dwa tysiące, czy dziesięć tysięcy pensji miesięcznie, zawsze może pozwolić sobie na oszczędzanie. Nie będzie w tym także przeszkadzał wiek. Skoro można oszczędzać, zarabiając najniższą krajową i mając wydatki, to dlaczego na przykład uczeń, który ma tylko kieszonkowe, nie mógłby zacząć oszczędzać? Czy też osoba na emeryturze albo rencie? Da się za każdym razem, tylko naprawdę wystarczy chcieć.

Może być nastolatek, który będzie dostawał tygodniowo kilkanaście złotych i znajdzie dodatkowe źródła dochodu, aby tylko zaoszczędzić na wymarzony rower, albo wyjazd za granicę i będzie miał w sobie tyle samozaparcia, że po prostu mu się to uda. Może być też osoba, która zarabia kilka tysięcy miesięcznie i po prostu ma jakiś wyznaczony cel. Może być tak, że nawet temu, który zarabia mniej, będzie szło o wiele lepiej, ponieważ nie będzie go tak bardzo kusiło, do kupowania wszystkiego, co się znajduje wokół.

Kiedy zacząć?

Odpowiedź jest bardzo prosta, czyli oby jak najszybciej. Im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej będzie nam to szło i tym prędzej osiągniemy nasz cel. Po prostu, jeśli uznamy, że już jesteśmy gotowi, to znaczy, że możemy zacząć naszą przygodę z oszczędnościami. Wystarczy teraz tylko wyznaczyć sobie cel i wziąć się za siebie.

Możemy zacząć oszczędzanie nawet od tego, że powoli pozbędziemy się wszystkich naszych długów. Już w ten sposób uczymy się gospodarować pieniędzmi i te, które dotychczas przeznaczaliśmy na róże długi, będziemy mogli wykorzystywać, aby odkładać na nasze upragnione marzenia. Nie ma więc jednoznacznie określonego momentu, w którym oszczędzanie będzie mniej lub korzystniejsze. Wszystko będzie zależało od nas, tylko i wyłącznie.

W jaki sposób oszczędzać?

Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę dużo. Tak naprawdę możemy je liczyć nawet w setkach i przybliżenie każdego sposobu, byłoby bardzo ciężkie. Każdy, kto choć trochę wziął się za siebie i zaczął oszczędzać, tak naprawdę będzie miał swój sposób i go uzna za najlepszy. Nie jest to wcale zła postawa, a wręcz przeciwnie. Po prostu znajdujemy coś, co dla nas będzie najlepsze i najefektywniejsze. Przyjmijmy sytuację, że mamy z czego oszczędzać i nie mamy długów i po prostu szukamy sposobu, jakby tu odłożyć nawet kilka set złotych miesięcznie.

Może na samym początku warto pomyśleć tylko o tym, aby założyć rachunek oszczędnościowy. Będzie to najprostsza i bezbolesna metoda dla nas. Wystarczy tylko udać się do banku lub nawet zrobić to przez Internet i założyć specjalne konto oszczędnościowe, na które regularnie, każdego miesiąca będziemy odkładali pewną kwotę. Takie konto nie będzie zapewne wysoko oprocentowane i tak naprawdę, to wcale nie musi. Ono ma być po prostu miejscem, w którym nasze pieniądze będą bezpieczne. Wystarczy tylko takie oprocentowanie, które pozwoli na pokrycie inflacji i nic nam więcej do szczęścia nie jest potrzebne. Na początku, jeśli będziemy śledzili konto, to zauważymy tylko i wyłącznie jakieś małe kwoty, jednak z miesiąca na miesiąc będzie się to zmieniać i suma będzie rosła, aż po kilku latach, można uzbierać całkiem niezły majątek.

Jeśli już o kontach mowa, to może skupmy się też nieco na naszym rachunku bankowym. Bardzo często jest tak, że banki pobierają pewną prowizję dla siebie za to, że prowadzą nam rachunek bankowy, chronią pieniądze i tak dalej. Każdego miesiąca może to być nawet 25 zł, jednak po roku zbiera się tego już 300 zł i nie jest to wcale taka mała kwota. Dlatego też warto przeglądać co jakiś czas rankingi kont, które umieszczają na swoich stronach różne portale. W ten sposób możemy nawet znaleźć gdzieś ciekawe tanie lub całkowicie bezpłatne konta. Jest to zaledwie cząstka naszych wydatków i tego, co możemy zaoszczędzić, jednak grosz do grosza i zaoszczędzimy niezłą sumkę.

Może tym razem zostaniemy nieco na dłużej przy bankowości. Jeśli już się tym zajęliśmy, to warto kontynuować temat. W bankowości czyha na nas kilka niespodzianek i kilka zagrożeń, których trzeba unikać. Czym są te zagrożenia? Są nimi pożyczki, kredyty i karty kredytowe. Oczywiście, jeśli ktoś tego wszystkiego podejmuje się z głową i ma dokładnie zaplanowane, jak będzie wyglądała spłata, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z takich zastrzyków gotówki. Jednak osoby nierozważne, którym łatwo przychodzi pożyczanie pieniędzy, raczej nie powinny tego robić. Bardzo łatwo jest popaść we wrażenie, że na wszystko na stać, a to już się staje dla naszego portfela i dla naszej przyszłości niebezpieczne. Nie bierzmy też pożyczek w awaryjnych sytuacjach. Zawsze lepiej jest poczekać i zarobić albo pożyczyć od rodziny, niż od firm, które zajmują się na przykład chwilówkami, ponieważ może to nas zupełnie wykończyć.

Odchodząc już nieco od tematu bankowości, należy pamiętać o tym, że wszystkie nasze wydatki i przychody, powinniśmy sobie zapisywać w jakimś zeszycie, czy nawet w pliku w Excelu. Należy znaleźć sobie miejsce, w którym łatwo będzie nam przeanalizować, na co wydaliśmy pieniądz i kiedy i też na tej podstawie, zaplanować przyszłe wydatki. Na początku robienie takiej listy wszystkiego może okazać się uciążliwe, jednak z czasem zobaczymy, że to nam bardzo pomaga zarządzać naszym skromnym majątkiem.

Po prostu zacznij

Tych porad było zaledwie kilka, jednak to już jest jakaś podstawa do tego, by w ogóle zaczynać. Jeśli więc ktoś już się zdecydował, to niech zacznie już w tej chwili. Nie ma na co czekać, ponieważ im dłużej będziemy się zastanawiać, tym dłużej będziemy to odkładać i wszystko pójdzie na marne, ponieważ nagle pieniądze się rozejdą. Po prostu weźmy się w garść i zacznijmy dążyć do spełnienia naszych marzeń.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments