Aż 1,2 miliona Polaków musi wymienić dowód osobisty.

Aż 1,2 miliona Polaków musi wymienić dowód osobisty.

wiadomości

W tym roku aż 1,2 miliona Polaków musi wymienić dowody osobiste. Bez aktualnego dokumentu nie załatwimy żadnej sprawy urzędowej, ale również narażamy się na karę grzywny sięgającej 5 tysięcy złotych.

Aż 1,2 miliona Polaków musi wymienić dowód osobisty. Na spóźnialskich czekają wysokie kary!

1,2 miliona Polaków ma nieaktualny dowód osobisty i musi wymienić ten dokument jeszcze w 2018 roku. W 2017 roku straciły ważność pierwsze dowody osobiste wydawane w 2007 roku, które wyparły zielone książeczki. Z danych wynika, że dowody powinno wymienić 4,7 miliona obywateli, ale ponad 800 tysięcy osób nie odebrało nowych dokumentów. W tym roku liczba osób których dokumenty tracą ważność sięga aż 1,2 miliona.

Nieważny dowód osobisty to spore kłopoty

Wiele osób bagatelizuje konieczność wymiany dowodu osobistego, jednak gdy muszą wykorzystać dokument tożsamości, rodzi się problem skąd go wziąć. Może w danej chwili dowód nie będzie potrzebny, ale nie wiadomo co stanie się za miesiąc czy dwa. Obecnie wzięcie kredytu, kupno produktów na raty czy nawet zawieranie zwykłych umów wymaga posiadania aktualnego dokumentu tożsamości. Osoby które nie wyrobią dowodu osobistego na czas, będą miały spory problem z poruszaniem się poza granicami kraju, nawet na terenie Unii Europejskiej. Również przy standardowej kontroli drogowej za brak dowodu osobistego grozi nam 50 złotych mandatu. Bez dokumentu tożsamości nie załatwimy żadnej sprawy w banku czy w urzędzie, a warto dodać że nikt nie wyrobi nam dokumentu od ręki – standardowy czas oczekiwania w Urzędzie Miasta lub Gminy wynosi 30 dni, ale zależy to również od tego, ile osób złożyło wnioski i oczekuje na dokument.

Na spóźnialskich czekają wysokie kary!

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do tego, by Polacy składali wnioski o wymianę dowodów przez Internet, na portalu Obywatel.gov.pl. – pozwala to na oszczędzanie czasu i rozładowanie kolejek w urzędach, jednak wymaga posiadania tzw. profilu zaufanego. Jak na razie na ten krok w 2018 roku zdecydowało się 100 tysięcy Polaków. Jeśli będziemy posługiwali się nieważnym dokumentem, możemy narazić się na dotkliwą karą finansową – grzywna w takim przypadku może wynosić nawet 5 tysięcy złotych! Przepisy jednoznacznie mówią, że obowiązkiem każdego obywatela jest posiadanie aktualnego dokumentu tożsamości. Możliwe, że tak wysoka kara finansowa będzie motywowała Polaków do składania wniosków o nowe dowody osobiste, ponieważ nieuwaga czy lenistwo będzie naprawdę drogo kosztować. Warto dodać, że wyrobienie dokumentu jest bezpłatne, jednak z wnioskiem trzeba odstać swoje w kolejce. Pojawiają się plany stworzenia tzw. e-Dowodów, które zaaprobowała sama Rada Ministrów. Na razie projekt jest w fazie badań i tworzenia, jednak pierwsza seria elektronicznych dowodów osobistych zostanie wydana już na początku 2019 roku.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments