Antoni Macierewicz wygłosił wykład w auli katolickiego uniwersytetu. O czym opowiadał?
Odwołanie z funkcji szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza spowodowało, że ma on teraz więcej wolnego czasu. Oprócz prowadzenia podkomisji zajmującej się wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej nie ma on zbyt wielu zadań. Taka sytuacja pozwoliła mu na odwiedziny w Stanach Zjednoczonych, które zaowocowały wygłoszeniem tam przez niego specjalnego wykładu.
Antoni Macierewicz zaproszony został przez Katolicki Uniwersytet mieszczący się w Waszyngtonie. Wykład, który wygłosił tam były minister obrony narodowej, dotyczył prognozowanej przez niego przyszłości NATO oraz wartości chrześcijańskich. W swoim wystąpieniu Antoni Macierewicz opowiadał także o swoich – jego zdaniem – największych osiągnięciach.
Całe wystąpienie zatytułowane było „Sojusz atlantycki i przyszłość Europy – źródła jedności i podziałów” i zebrało całkiem szerokie grono słuchaczy. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej w swoim wystąpieniu przekonywał słuchaczy, że w prawidłowym funkcjonowaniu sojuszy międzynarodowych kluczowe jest stosowanie się do fundamentalnych wartości chrześcijańskich. Antoni Macierewicz ostrzegał na auli katolickiego uniwersytetu, że spójność między sojuszem państw NATO jest mocno zagrożona. Jego zdaniem jest to wynikiem zbrojenia nuklearnego Korei Północnej oraz narastającego konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą i Gruzją. Antoni Macierewicz przypomniał, że to właśnie on, jako pierwszy, uczulał państwa członkowskie NATO o zagrożeniu, jakie może przynieść Wladimir Putin i uważa to za największe osiągnięcie w swojej politycznej karierze. Antoni Macierewicz przekonywał również zebranych w auli, że Polska zajmuje bardzo mocne miejsce wśród państw Unii Europejskiej.
Wykład Antoniego Macierewicza był jednym z wielu zorganizowanych przez Katolicki Uniwersytet w Waszyngtonie. Odbyło się tam bowiem specjalne seminarium dotyczące aktualnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa narodowego, kluczowej roli wiary i nauki w rozwoju świata oraz relacji między poszczególnymi państwami.